Jesteście w związku już od dawna, a jednak czujesz się samotna. Czujesz, że czegoś ci brakuje. Dlaczego cierpisz, skoro tworzycie dobry związek? Dowiedz się skąd się bierze samotność w związku.

We dwoje, a jednak osobno

Samotność dotyka wiele małżeństw z długoletnim stażem, a także związki o znacznie krótszym statusie. Pomiędzy dwoje osób nagle zakrada się obojętność, stagnacja, brakuje tematów do rozmów, wspólnej komunikacji. Z zewnątrz taki związek może wydawać się idealny, jednak od wewnątrz kruszeje. Małżonkowie pochłonięci swoimi sprawami, pracą, karierą, wychowywaniem dzieci czy osobnymi pasjami – oddalają się od siebie, i stają się dla siebie obcy.

Samotność, czyli zwiastun kryzysu

Osamotnienie w związku prowadzi do sytuacji granicznych. Jeśli dwoje ludzi przestaje ze sobą rozmawiać, nie dzielą się swoimi radościami i smutkami – przestają też na sobie polegać. To powoduje, że w momencie pojawienia się problemów szukają oparcia i pocieszenia w innych ludziach. Tu już o krok od romansu i trwałego rozpadu związku. Warto zreflektować się wcześniej i spróbować naprawić relacje między partnerami zanim stanie się to niemożliwe.

Szukanie przyczyn samotności

Czasami poczucie samotności nie wynika ze złych relacji między partnerami. Każde małżeństwo przechodzi lepsze i gorsze chwile. Bywa, że samotność jednego z partnerów może wyrastać z niezaspokojonych potrzeb lub konfliktów i problemów, które tkwią głęboko w nim.