Rodzina W związku

Rozwód

Rozwód to bardzo poważna decyzja. Zakończenie małżeństwa nigdy nie jest sprawą łatwą i zawsze oznacza życiową tragedię. Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie, a kiedy warto walczyć o małżeństwo?

Rozwód to bardzo poważna decyzja. Zakończenie małżeństwa nigdy nie jest sprawą łatwą i zawsze oznacza życiową tragedię. Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie, a kiedy warto walczyć o małżeństwo?

Współczesne rozwody

Statystyki są nieubłagane – żyjemy w czasach, w których coraz łatwiej i chętniej bierzemy rozwody i kończymy związki. Można na to patrzeć z dwóch różnych perspektyw. Wreszcie wyzwoliliśmy się spod władzy konwenansów i narzuconych zasad.

Nieszczęśliwe i poniżane kobiety nie muszą już bać się negatywnej opinii publicznej, mogą po prostu wziąć rozwód. Z drugiej strony małżeństwo przestaje być czymś, o co się walczy, co powinno przetrwać mimo przeciwności losu. Gdy pojawiają się problemy, łatwiej jest się rozstać, niż ratować związek.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję

Decyzji o rozwodzie nie wolno podejmować pod wpływem silnych emocji: wzburzenia, gniewu, agresji, zazdrości, rozpaczy czy złości. Nawet jeśli związek przechodzi kryzys, partner wdał się w romans, przestaliście się ze sobą dogadywać, warto najpierw wyczerpać wszystkie możliwe drogi porozumienia i zastanowić się nad konsekwencjami rozwodu.

Ratowanie związku

Aby spróbować naprawić związek, trzeba najpierw na spokojnie przemyśleć pewne podstawowe sprawy, dotyczące małżeństwa i relacji między małżonkami. Warto zadać sobie pytania: czy kocham jeszcze męża? Dlaczego tak naprawdę chcę rozwodu? Czy zależy mi na tym związku? Co zmieniło się od czasu ślubu i dlaczego?

O tym samym należy rozmawiać z mężem, szukając odpowiedzi na pytanie: co zrobić, aby w naszym związku było lepiej, gdzie leży problem i czy da się go rozwiązać? Można się też zastanowić nad tym, co rozwód zmieni w moim życiu, jak wpłynie na dzieci, jak będzie wyglądało dalsze życie? Warto korzystać z pomocy psychologa lub wybrać się na psychoterapię dla małżeństw. Kilka wizyt w poradni może przynieść naprawdę wiele pożytku.

Nieunikniona decyzja o rozwodzie

Jeśli bilans wszystkich doświadczeń i starań wychodzi ujemny, nie pozostaje nic innego, jak podjąć decyzję o rozwodzie. Są także inne sytuacje, w których z pewnością warto pomyśleć o rozstaniu.

Wiele kobiet trzyma przy mężu ślepe posłuszeństwo i strach przed samotnością, nieporadnością czy wręcz uzależnienie od partnera. To bardzo niska samoocena, niewiara we własne możliwości i strach nie pozwalają im odejść. Jeśli czujesz się w związku poniżana, psychicznie wyczerpana lub wykorzystywana albo, co gorsza, partner znęca się nad Tobą lub dziećmi fizycznie – nie wolno się dłużej zastanawiać. Trzeba się wówczas zebrać na odwagę i podjąć decyzję o rozwodzie.

Niezależnie od powodu, rozwód zawsze będzie porażką – ponieważ zawsze ktoś na nim cierpi, często nie ponosząc za to żadnej winy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *