Kobiece dolegliwości Zdrowie

Halitoza – przykry zapach z ust

Halitoza to bardzo fachowe określenie przykrej i popularnej przypadłości – przykrego zapachu z ust. Problem, powszechnie łączony z brakiem higieny, tak naprawdę nie ma z nią nic wspólnego. Przypadłość utrudnia kontakty z ludźmi i obniża samoocenę. Skąd się bierze przykry zapach?

Halitoza to bardzo fachowe określenie przykrej i popularnej przypadłości – przykrego zapachu z ust. Problem, powszechnie łączony z brakiem higieny, tak naprawdę nie ma z nią nic wspólnego. Przypadłość utrudnia kontakty z ludźmi i obniża samoocenę. Skąd się bierze przykry zapach?

Przyczyną przykrego zapachu z ust od strony biologiczno-chemicznej są produkty degradacji bakteryjnej białek i tłuszczów. Substancje te jednak są wytwarzane nie tylko w jamie ustnej, ale również mogą pochodzić z przewodu pokarmowego, gdzie wchłaniają się, a następnie są wydychane z powietrzem przez płuca. Stąd niestety brak wpływu mycia zębów na zapach w części przypadków.

Przyczyny halitozy są różnorodne: najczęściej (około 90% przypadków) to choroby zębów i przyzębia, w tym nie chodzi tylko o próchnicę, ale również np. o paradontozę. Z tego prosty wniosek, że na wstępie diagnostyki trzeba się udać do stomatologa.

Na drugim miejscu (skromne 5-8%) stoją problemy laryngologiczne, a szczególnie przewlekłe zapalenie migdałków i zapalenie zatok. Osoby po licznych anginach mają zniekształcone, duże migdałki, w których zalegają resztki martwego nabłonka oraz bakterie, które są przyczyną ropnego zapachu z jamy ustnej. Tak więc kolejny specjalista do odwiedzenia to laryngolog.

No i na koniec ogromny worek z chorobami, które jednakże rzadko dają wyłącznie brzydki zapach z ust tzn. dużo częściej dają liczne inne objawy, które zmuszają człowieka do kontaktu ze służbą zdrowia, nim brzydki zapach z ust zdoła sobie uświadomić.

W tych rzadszych przyczynach na pierwszym miejscu choroby przewodu pokarmowego, zwłaszcza zwężenie i uchyłki przełyku, nowotwory, refluks, marskość wątroby. Proszę jednak pamiętać, że jest to prawdopodobnie 1-2% wszystkich przypadków halitozy, czyli by na dzień dobry nie myśleć o najgorszym.

Przyczyną przykrego zapachu z ust może też być zaawansowana niewydolność nerek, choroby układowe powodujące nadmierną suchość w ustach, a także spożywanie pokarmów, zawierających substancje o przykrym zapachu, np. czosnku.

W diagnostyce przyczyn należy zawsze zacząć od dentysty i laryngologa, dopiero później diagnozować się pod kątem internistycznym. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy poza przykrym zapachem nie dolega nam nic więcej.

Niestety nie ma też uniwersalnego leku – w celu udanego leczenia trzeba znaleźć przyczynę zapachu. Na pewno jednak nie zaszkodzi częste picie płynów (by zapobiegać wysuszaniu jamy ustnej), mycie zębów po każdym posiłku i używanie gumy do żucia (większa produkcja śliny, oczyszczanie zębów i jamy ustnej), jak również płynów do płukania jamy ustnej.

Komentarze (4)

pati25

4 lata temu

To problem,który ma wiele przyczyn.Należy ustalić tą przyczynę,aby móc leczyć ten problem.Można też często ssać cukierki miętowe

Mindi

4 lata temu

Przykry problem, wspólczuję osobom, które się z tym borykają. Nie wolno odpuszczać tylko trzeba robić badania i znaleźć przyczynę. Ważny jest świeży zapach z ust ale zdrowie jest jeszcze wazniejsze.

sirena46

4 lata temu

Niedawno na siostrzanym portalu Menopauza.pl też był artykuł na ten temat. Niestety choroby są różne, ale dobrze, że po zdiagnozowaniu od czego jest ten brzydki zapach z ust można halitozę wyleczyć 🙂

eve

4 lata temu

zuwazyla, czesto mezczyzni cierpia na te przypadlosc, sptkalam sie juz z tym

Zostaw komentarz