Kuchnia Zdrowa dieta

Przybieranie na wadze wraz z wiekiem

Prawie każda kobieta przeżywa przybywające kilogramy. Staje na wadze i widzi, że trochę przybyło, więc szybko przypomina sobie, ile niezdrowych rzeczy zjadła pomiędzy posiłkami, ile razy zapomniała o śniadaniu, ile razy podjadała w nocy z lodówki.

Prawie każda kobieta przeżywa przybywające kilogramy. Staje na wadze i widzi, że trochę przybyło, więc szybko przypomina sobie, ile niezdrowych rzeczy zjadła pomiędzy posiłkami, ile razy zapomniała o śniadaniu, ile razy podjadała w nocy z lodówki.

Nie jem dużo a tyję – problem wielu kobiet

Ale są kobiety, które mają właściwe nawyki żywieniowe, nie jedzą fast-foodów, nie opróżniają lodówki w nocy ani nie trzymają w biurku batonów, które potem zjadają ukradkiem, a waga i tak pokazuje coraz więcej. Zazwyczaj tłumaczą to sobie upływającym czasem, bowiem przyjęło się mówić, że z wiekiem każda kobieta tyje, a ma wynikać to ze zmian hormonalnych zachodzących w jej organizmie.

Powody tycia dojrzałych kobiet

Jak się okazuje, tycie zmiany hormonalne powodują jedynie w niewielkim zakresie. Częściej wynika to ze złego odżywiania oraz z niedoczynności tarczycy.

Obfite posiłki

Zbyt obfite posiłki to nie to samo co objadanie się. Owszem, wraz z wiekiem kobieta mniej się rusza (zazwyczaj, choć nie jest to regułą), jej metabolizm spowalnia, a apetyt pozostaje taki sam. W związku z tym kobiety powinny zmienić swoją dietę i dostosować ja do swojego wieku i do określonych wymagań organizmu. Zalecana jest także aktywność fizyczna.

Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne mają raczej mały wpływ na przybieranie na wadze. Istnieje kilka nietypowych zaburzeń hormonalnych, ale one rzadko występują,a jeśli już, to zazwyczaj u chłopców.

Przyjmowane leki

Niektóre leki, np. przyjmowane w przebiegu choroby reumatycznej, mogą spowodować, że kobieta tyje, choć wcale nie zmieniła diety na wysokokaloryczną.

Niedoczynność tarczycy

Jednak najpoważniejszą przyczyną tycia jest niedoczynność tarczycy. Jest to choroba wywołana przez niedobór hormonów tarczycy. Konsekwencją tego jest spowolnienie procesów metabolicznych. Choroba ta występuje 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta właśnie wraz z wiekiem.

Znajomość własnego organizmu

Kobiety powinny obserwować i wczuwać się w swój organizm, a jeśli zauważą jakieś niepokojące objawy, to powinny niezwłocznie udać się do lekarza.

Objawy niedoczynności tarczycy:

  • przybieranie na wadze,
  • łatwe i szybkie marznięcie,
  • męczliwość,
  • senność,
  • suchość skóry,
  • ogólne osłabienie,
  • chrypka,
  • obrzęk twarzy,
  • obrzęk powiek,
  • wypadanie włosów.

Wizyta u lekarza

Przybieranie na wadze nie jest zawsze efektem objadania się. Warto obserwować swój organizm i w razie jakichś powyższych objawów, szybko udać się do lekarza. Jeśli to choroba, to lekarz przepisze odpowiednie leki. Jeśli nie ma żadnej choroby, to podpowie, co jeść, czego unikać lub poleci wizytę u dietetyka.

Komentarze

eve

7 lat temu

to jest wlasnie to co mnie dotyczy nie jem duzo a tyje m,masakra

Zostaw komentarz