Wiele osób zalicza rozwód do traumatycznych przeżyć. Ludziom, którzy się rozstają, często towarzyszy poczucie klęski. W rzeczywistości rozwód może stanowić początek nowego, lepszego życia.

Ludziom, którzy cierpią z powodu zakończenia wieloletniego związku, trudno uwierzyć, że jeszcze będą szczęśliwi. Rozstanie często utożsamiamy z klęską. W rzeczywistości zerwanie toksycznej relacji stanowi pierwszy krok do sukcesu.

Uczucie pustki i beznadziei

Rozstaniom często towarzyszy uczucie pustki i beznadziei. Nie wierzymy, że pewnego dnia ból minie i otworzą się przed nami nowe możliwości. Gdy rany są świeże, słowa o nowym początku sprawiają wrażenie nierealnych.

Wsparcie bliskich

Osoby, które się rozwodzą, potrzebują wsparcia bliskich i przyjaciół. Uczucie pustki może przerodzić się w depresję. Osobę, która właśnie zakończyła wieloletni związek, należy zmobilizować do wstania z łóżka. Warto uzbroić się w cierpliwość. Nasza przyjaciółka początkowo może być niechętnie nastawiona do wszelkich form aktywności. W takiej sytuacji powinniśmy spędzać z nią czas. Jeśli wykaże zainteresowanie rozmową, możemy poruszyć temat rozstania, aczkolwiek czasem warto razem pomilczeć. Już sama obecność bliskiej osoby zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Najtrudniejszy pierwszy krok…

Kobiety, które rozwiodły się, często przyznają, że najtrudniejsze były początki. Rozstanie wiąże się z reorganizacją dotychczasowego życia. Na nasze barki spadają nowe obowiązki. Pary, które doczekały się potomstwa, muszą podzielić się opieką nad dziećmi.