Poradniki Styl życia

Zalety karty kredytowej

Karta kredytowa sprawdza się, gdy cierpimy na chwilowy brak gotówki. Jednocześnie niesie ze sobą wiele dodatkowych udogodnień. Jakie zalety posiada karta kredytowa?

Karta kredytowa sprawdza się, gdy cierpimy na chwilowy brak gotówki. Jednocześnie niesie ze sobą wiele dodatkowych udogodnień. Jakie zalety posiada karta kredytowa?

Karty kredytowe cieszą się dużą popularnością. Szacuje się, iż 6 milionów Polaków korzysta z ich dobrodziejstw. Po plastikowe pieniądze sięgamy wówczas, gdy chwilowo znajdujemy się w finansowym dołku. Warto poznać możliwości, jakie otwierają przed nami karty kredytowe.

Płatność zbliżeniowa

Karta zbliżeniowa ułatwia życie. Za jej sprawą możemy szybko i sprawnie uiścić drobny rachunek. Nie marnujemy czasu na przetrząsanie portfela w poszukiwaniu drobnych. Kiedy kasjer wprowadzi do terminala należność, zbliżamy kartę do czytnika zbliżeniowego. Sygnał dźwiękowy i zielona dioda oznaczają, iż transakcja została zaakceptowana. Jeśli nasz rachunek opiewa na kwotę mniejszą niż 50 zł, nie musimy zatwierdzać transakcji PIN-em. Każdego dnia wzrasta liczba punktów, w których możemy zapłacić zbliżeniowo.

Opłata rachunków

Przy pomocy karty kredytowej możemy uregulować comiesięczne rachunki. To rozwiązanie zdaje egzamin, gdy gonią nas terminy, a chwilowo znajdujemy się w dołku finansowym. Przy pomocy karty kredytowej można uiścić należność bezpośrednio w biurze obsługi klienta pod warunkiem, że zostało ono wyposażone w terminal obsługujący karty kredytowe. Jeśli taka forma płatności jest niemożliwa, możemy dokonać przelewu za pomocą usług bankowości elektronicznej.

Zakupy w sklepie internetowym

Robiąc zakupy w sklepie internetowym, warto uiścić należność kartą kredytową. To rozwiązanie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze od tradycyjnych form płatności. Czasem zdarza się, że na zaksięgowanie przelewu musimy poczekać kilka dni. W przypadku karty kredytowej informacja o płatności trafia bezpośrednio do sklepu internetowego.

Kartę kredytową zabezpiecza usługa 3D-Secure. Jej mechanizm działania polega na tym, że podczas transakcji oprócz numeru karty i daty jej ważności musimy podać numer CVV2/CVC2. Te ostatni otrzymujemy w SMSie lub wraz z kartą kodów jednorazowych.

Interesu osób, które płacą kartą kredytową, chroni usługa chargeback, która polega na obciążeniu zwrotnym. To rozwiązanie zdaje egzamin wówczas, gdy trafiamy na nieuczciwego sprzedawcę. Jeśli dostarczony towar będzie niezgodny z umową lub nie zostanie on wysłany, po uznaniu reklamacji bank zobowiązuje się do zwrotu pieniędzy.

Wybieranie pieniędzy z bankomatu

Wprawdzie karty kredytowe zostały stworzone z myślą o transakcjach bezgotówkowych, ale pozwalają one wypłacić gotówkę z bankomatu. Warto jednak pamiętać, iż to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Wypłata pieniędzy z bankomatu wiąże się z wysoką prowizją (3-4% w zależności od banku). Jednocześnie większość instytucji finansowych nalicza odsetki od dnia, w którym pobrano gotówkę.

Choć karta kredytowa otwiera przed nami wiele możliwości, warto zachować umiar. Musimy pamiętać, iż pewnego dnia będziemy musieli zwrócić pieniądze wraz z odsetkami.

Komentarze (4)

Emilly27k

5 lat temu

Dokładnie. Ja wolę płacić gotówką niż popisywać się kartą kredytową,:)

eve

5 lat temu

i masz racje tylko potem odsetki przybywaja kochana

Emilly27k

5 lat temu

Szczerze mój chłopak mówi ,że to dla niego wygodne, ale jak dla mnie nie.
Uważam podobnie jak Eve ,że nie ufam tego typu formom płatności.

eve

5 lat temu

dla mnie karta kredytowa oraz kredyty roznego rodzaju to zwykle lichwiarstwo i wpedzanie czlowieka w ukryte koszty i dlugi ,nie mam karty kredytowej bo zyje na biezaco i nie chce jej miec

Zostaw komentarz