Nawet w najlepiej zarządzanym mieszkaniu czasem dochodzi do awarii. Poznaj sposoby, które pozwolą uniknąć kłopotów podczas drobnych usterek.

Pożar w kuchni

Jeśli podczas smażenia jajecznicy tłuszcz zacznie płonąć, sięgnij po dużą, ciężką pokrywkę. Odcinając dopływ tlenu, jesteśmy w stanie opanować pożar. Płonącego tłuszczu nie wolno gasić wodą. Jeśli nie masz pod ręką odpowiednio dużej pokrywki, możesz posypać patelnię mąką lub sodą oczyszczoną. Gdy dojdzie do zapłonu urządzenia elektrycznego, odcinamy dopływ prądu, wyłączając bezpieczniki. Jednocześnie płomienie dusimy kocem.

Zapchany zlew

Jeśli źródłem problemów jest kamień, problem można usunąć przy niewielkim nakładzie sił. Wystarczy, że podgrzejesz szklankę octu i dodasz do niej 2 łyżki sody oczyszczonej. Tak przygotowaną miksturę wlewamy do zlewu i odkręcamy korek z gorącą wodą. Czasem zdarza się, iż odpływ blokuje metalowy przedmiot. W takiej sytuacji sięgamy po magnes, który mocujemy na sznurku i spuszczamy do spływu. Drobną awarię można zwalczyć, używając gumowego przepychacza. Gdy korzystamy z jego dobrodziejstw, powinniśmy równolegle zatykać otwór przelewowy. W tym celu można wykorzystać ścierkę.