Każda kobieta pragnie wyglądać atrakcyjnie. Z pomocą przychodzi nam przemysł kosmetyczny. Co powinny zawierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dojrzałej cery?

Za gęste włosy i gładką skórę odpowiadają estrogeny. Niestety, u kobiet, które przechodzą menopauzę, ich stężenie gwałtownie spada. Niedobór żeńskich hormonów płciowych przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry i włosów.

Skóra podczas menopauzy

Z przeprowadzonych badań wynika, iż skóra pań, które wkraczają w menopauzę, złuszcza się dwa razy wolniej. Jednocześnie zmniejsza się synteza kolagenu, elastyny i sebum. Wydzielina gruczołów łojowych posiada właściwości natłuszczające. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dojrzałej cery powinny uzupełniać wyżej wspomniane niedobory.

Objawy starzenia

Do najpopularniejszych objawów starzenia się skóry należą: drobne zmarszczki, niewyraźny owal twarzy, plamy pigmentacyjne i zaczerwienienia. Na wygląd skóry po 50. roku życia wpływają uwarunkowania genetyczne i tryb życia.

Kolagen i elastyna

Kolagen i elastyna pełnią rolę elementów strukturalnych skóry. W związku z tym, iż w miarę upływu czasu zmniejsza się ich synteza, pojawiają się bruzdy, a policzki tracą sprężystość. W przypadku cery dojrzałej sprawdzają się kosmetyki, które uzupełniają niedobór peptydów. Jednocześnie specyfik powinien zawierać witaminę A i stabilne formy witaminy C. Wspomniane składniki zwalczają wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia.