Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, zdobyła sławę jako międzynarodowa gwiazda kina niemego. W czasach żelaznej kurtyny Polacy żyli historią aktorki, która napawała ich dumą.

Pola Negri przyszła na świat 3 stycznia 1897 roku w Lipnie. Gdy była dzieckiem, jej ojciec został zesłany na Sybir. W 1902 roku mała Apolonia wraz matką przeprowadziła się do Warszawy. W stolicy rodzicielka popularnej aktorki prowadziła sklep i pracowała jako pomoc domowa.

Wsparcie matki

Apolonia swój sukces zawdzięcza matce, która zaszczepiła w niej ambicję i żądzę sukcesu. Kobieta zadbała, aby jej dziecko wierzyło we własne możliwości i stawiało czoła przeciwnościom losu. Gdy matka dostrzegła talent córki, zainwestowała w jego rozwój, posyłając córkę na lekcje tańca i gry aktorskiej.

Pierwsze kroki na scenie

Dziewczyna uczęszczała na kursy teatralne do warszawskiej Szkoły Aplikacyjnej. Gra małej Apolonii została doceniona przez Kazimierza Hulewicza. Mężczyzna wykorzystał swoje stanowisko i przyczynił się do debiutu nastoletniej Chałupiec w „Ślubach panieńskich”. Spektakl, w którym Apolonia wcieliła się w postać Klary, rozgrywał się na deskach Teatru Małego w Warszawie. Jej debiutancka rola spotkała się z uznaniem i tym samym otworzyła przed Polą drzwi do kariery. Chałupiec dostała angaż w teatrach rządowych, w których szybko zdobyła popularność.