Poradnik pacjentki Zdrowie

Prawidłowa higiena zębów

Wymogiem dzisiejszych czasów jest piękny uśmiech. Owszem, względy estetyczne odgrywają ogromną rolę, jednak nie możemy zapominać o tym, iż zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych chorób.

Wymogiem dzisiejszych czasów jest piękny uśmiech. Owszem, względy estetyczne odgrywają ogromną rolę, jednak nie możemy zapominać o tym, iż zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych chorób.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest więc ważna ze względu na wygląd, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie.

Efekty prawidłowej higieny jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej przynosi same pozytywy:
•oddech jest świeży,
•zęby są czyste i pozbawione resztek pokarmowych,
•dziąsła nie bolą i nie krwawią, zmniejsza się ryzyko paradontozy

Prawidłowa higieny jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej składa się z kilku nieskomplikowanych czynności. Ważne, abyśmy o jamę ustną dbali codziennie, a nie od czasu do czasu. Właściwa higiena przynosi najlepsze efekty wtedy, kiedy jest regularna.

Na higienę jamy ustnej składają się czynności powtarzane okresowo oraz wykonywane codziennie. Do tej pierwszej grupy zaliczamy regularne wizyty u stomatologa oraz odpowiednie zabiegi przez niego wykonywane (takie jak np. usuwanie kamienia czy leczenie ubytków). Natomiast do tej drugiej grupy zaliczamy szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także płukanie jamy ustnej.

Chociaż wiele z nas o tym zapomina, ważne jest stosowanie na co dzień odpowiedniej diety. Należy pamiętać, aby spożywać produkty bogate w wapń oraz witaminę D, których niedobór wpływa na osłabienie naszych zębów.

Zęby szczotkujemy co najmniej 2 razy dziennie odpowiednią pastą zawierającą fluor, a także odpowiednio dobraną szczoteczką (zbyt twarda może uszkodzić dziąsła i odsłonić szyjki zębów, co je znacznie osłabi, z kolei zbyt miękka nie doczyści zębów). Nici dentystycznej używamy każdego dnia. Po szczotkowaniu stosujemy specjalne płyny do płukania ust (najlepiej, jeśli zapytamy swojego stomatologa, które będą dla nas najlepsze).

Ważne jest również to, abyśmy odpowiednio dbali o swoją szczoteczkę do zębów. W łazience powinniśmy ją przechowywać w takich warunkach, aby mogła schnąć, a jednocześnie nie była narażona na kontakt z unoszącymi się po spłukaniu wody w toalecie bakteriami. Musimy ją także wymieniać co najmniej raz na pół roku (a najlepiej co 3 miesiące), a w międzyczasie najlepiej ją dezynfekować, np. specjalnymi do tego płynami.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

1. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45o do linii dziąseł, a następnie czyścimy nią zęby wymiatającym od strony linii dziąseł (górne zęby szczotkujemy do dołu, a dolne do góry).
2. Po kolei szczotkujemy zewnętrzną i wewnętrzną, a także żującą powierzchnię wszystkich zębów. W tym celu wykonujemy ruchy do przodu i do tyłu.
3. Na koniec delikatnie czyścimy język, podniebienie, dziąsła i wewnętrzne strony policzków. W ten sposób usuwamy bakterie i zapewniamy sobie świeży oddech.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

1. Bierzemy kawałek nici (o długości ok. 45-50 cm) i zawijamy ją na palcach tak, aby pomiędzy palcami zostało jej około 3-5 cm.
2. Bardzo delikatnie przesuwamy nić zagiętą wokół zębów. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby dokładnie oczyścić miejsca poniżej linii dziąseł. Robimy to jednak delikatnie, aby ich nie podrażniać.

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega nie tylko na szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie. To wręcz styl życia, na który składają się codzienna pielęgnacja jamy ustnej, dbanie o szczoteczki do zębów, regularne wizyty u stomatologa, zbilansowana i zdrowa dieta czy unikanie używek barwiących zęby. Taka dbałość o ich higienę przyniesie nam nie tylko piękne zęby, ale i lepsze samopoczucie.

SabinaSosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *