Jak prawidłowo szczotkować zęby?

1. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45o do linii dziąseł, a następnie czyścimy nią zęby wymiatającym od strony linii dziąseł (górne zęby szczotkujemy do dołu, a dolne do góry).
2. Po kolei szczotkujemy zewnętrzną i wewnętrzną, a także żującą powierzchnię wszystkich zębów. W tym celu wykonujemy ruchy do przodu i do tyłu.
3. Na koniec delikatnie czyścimy język, podniebienie, dziąsła i wewnętrzne strony policzków. W ten sposób usuwamy bakterie i zapewniamy sobie świeży oddech.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

1. Bierzemy kawałek nici (o długości ok. 45-50 cm) i zawijamy ją na palcach tak, aby pomiędzy palcami zostało jej około 3-5 cm.
2. Bardzo delikatnie przesuwamy nić zagiętą wokół zębów. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby dokładnie oczyścić miejsca poniżej linii dziąseł. Robimy to jednak delikatnie, aby ich nie podrażniać.

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega nie tylko na szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie. To wręcz styl życia, na który składają się codzienna pielęgnacja jamy ustnej, dbanie o szczoteczki do zębów, regularne wizyty u stomatologa, zbilansowana i zdrowa dieta czy unikanie używek barwiących zęby. Taka dbałość o ich higienę przyniesie nam nie tylko piękne zęby, ale i lepsze samopoczucie.

SabinaSosnowska