Jesień życia Rodzina

Praktyczny prezent dla Mamy – seniorki

Gdy sami nie jesteśmy już młodzi, a w krzyżu ciągle coś strzyka, tylko możemy sobie wyobrazić jak bardzo cierpią starsi od nas – nasi rodzice. Dopiero teraz rozumiemy jaką bohaterką jest nasza mama. Jak jej to okazać i uczynić życie nieco lżejszym?

Gdy sami nie jesteśmy już młodzi, a w krzyżu ciągle coś strzyka, tylko możemy sobie wyobrazić jak bardzo cierpią starsi od nas – nasi rodzice. Dopiero teraz rozumiemy jaką bohaterką jest nasza mama. Jak jej to okazać i uczynić życie nieco lżejszym?

Dla osób cierpiących na choroby przewlekłe najlepszym prezentem na Dzień Matki jest to, co będzie pomocne w wykonywaniu codziennych czynności: usprawni poruszanie się, zapewni samodzielność.

Zwykle na prezenty kupujemy rzeczy uniwersalne, np. swetry, piżamy, słodycze, kosmetyki. Choć na pewno są one miłe i przydatne, nie mają w sobie tej nuty jednostkowości. Nie zawierają w sobie przesłania, że troszczymy się o samopoczucie naszej mamy i staramy się rozumieć oraz wyjść na przeciw jej trudnościom. Jeśli chcemy to zmienić, warto wyszukać coś odpowiedniego w aptece czy sklepie internetowym.

Pielęgniarze i fizjoterapeuci zwracają uwagę, że wiele prezentów, które wybieramy – jest niepraktycznych. Kupując mamie perfumy – kierujemy się ceną i zapachem, a nie np. łatwością otwierania buteleczki. W sklepie z odzieżą kupujemy sweter, który naszym zdaniem jest ładny, a zapominamy, że starsza osoba może mieć problemy z zapinaniem mnóstwa guzików. Ponieważ nasza rodzicielka nie chce nam sprawić przykrości – nie powie o swoich problemach z prezentem, dlatego sami musimy zawczasu sprawę przemyśleć, aby podarunek okazał się nie tylko miły, ale też faktycznie przydatny.

Oto nasze propozycje prezentu dla starszej osoby na Dzień Matki:

Organizator leków – ok. 3-8 zł pomocny przy regularnym stosowaniu leków i monitorowaniu co i kiedy przyjęliśmy, są dostępne we wszystkich rozmiarach (w podziale na dawki dziennie, tygodniowe) i w różnych kształtach, co oszczędzi nam stresu, czy mama faktycznie przyjmuje zalecone medykamenty zgodnie z zaleceniami lekarza, regularnie i w odpowiednich dawkach.

Obcinacz do tabletek – ok. 8-10 zł – wiele pigułek i tabletek należy przepołowić lub nawet podzielić na ćwiartki, by móc przyjmować odpowiednie dawki, a to poręczne urządzenie umożliwia precyzyjne obcięcie przy minimalnym wysiłku.

Punch Pill szczególnie dla osób z zapaleniem stawów, które mają problemy z manipulacją, łatwo przesuwające się poszczególne tabletki w zamkniętym opakowaniu zapobiegają rozsypaniu i ułatwiają dawkowanie.

Identyfikator–bransoletka – od 20-30 zł – to prosta biżuteria na rękę z zakodowanymi informacjami niezbędnymi w razie interwencji lekarskiej (np. o alergii na penicylinę, cukrzycy, niewydolności serca czy innych problemach zdrowotnych).

Chwytak – od 80 zł – mocne (jak szczypce) narzędzie ręczne, które można wykorzystać do chwytania nawet kruchych i delikatnych przedmiotów czy produktów spożywczych (krakersów), a także ściągania przedmiotów z najwyższej półki lub wyciągania czegoś spod kanapy.

Regulowana laska trzcinowa – od 90 zł – z pięknej czarny trzciny to składany długi kij korzystający z takiego mechanizmu jak podręczna parasolka, można taką laskę – wspornik schować dyskretnie w torebce lub w kieszeni płaszcza, po czym szybko i łatwo zamontować, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Ochładzacz do leków (np. insuliny) – Medicool – cena w Internecie to równowartość 45 USD – ułatwia ich aplikowanie.

Luksusowy chodzik z wysokiej jakości kołami i hamulcami, z koszem na zakupy i wygodnymi uchwytami i siedziskiem do zatrzymania się i odpoczynku.

A Wy macie jakieś pomysły na praktyczny prezent dla swojej mamy?

Źródło: Loyola University Health System

A. Złotkowska

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Każda kobieta bez względu na wiek cieszy się z upominków.Chciałaby dostać jakiś upominmek kosmetyczny,dobrą książkę czy choćby czekoladki.A nie takie prezenty przypominające o jej wieku,o jej problemach zdrowotnych.

Aneczka2015

6 lat temu

Zgadzam się z Tobą Mindi, lubię dostawać niepraktyczne prezenty bo pamiętam o nich bardzo długo, a te zwykłe- codzienne szybko zanikają w pamięci 🙂

Mindi

6 lat temu

Niezależnie od wieku i płci preferuję niepraktyczne prezenty. Praktyczne każdy może kupić sobie sam. Nie zapominajmy, że mamy są kobietami i lubią takie damskie drobiazgi.Nigdy nie chciałabym dostać obcinacza do paznokci czy przegródek do leków. Ale za to kwiatki, pomadki, szaliki, kremiki, książki czy nawet wyjątkowy kubeczek z myślą o kobiecie 🙂

Tess

6 lat temu

Dla każdej kobiety, obojętne w jakim wieku przyjemnością będzie spędzenie czasu ze swoim dzieckiem. To najlepszy prezent. A jeśli chodzi o rzecz to najlepiej jakiś drobiazg, taki kobiecy jak szminka czy kremik. Z praktycznych to .żel do kąpieli albo apaszka.

Zostaw komentarz