deszcz meteorytów

Tegoroczny październik zdecydowanie należy do nieba, a wszystko za sprawą deszczy meteorytów. Przed nami widowiskowy pokaz na niebie, na którym pojawią się Orionidy. Kiedy oglądać deszcz meteorytów?

Niech spadnie deszcz… meteorytów

W kosmosie obecne są meteoroidy. Najmniejsze z nich tworzą kosmiczny pył. Pozostałością po tych ciałach niebieskich są meteoryty. Docierają one na powierzchnię ziemi. Spadając na ziemię, świecą się, ukazując na niebie świetlny ślad. To właśnie te piękne ślady, które możemy podziwiać nazywane są meteorami. Deszcze meteorytów, o których pewnie większość z was kiedykolwiek słyszała, to momenty upadku ciał. Spadające meteoryty mogą tworzyć spektakularne zjawisko. Warto wybrać się więc na darmowy pokaz pod gołym niebem.

Czym są Orionidy?

Orionidy to rój meteorów, który ma związek z kometą Halleya. Rój porusza się z prędkością 66 km/s. W czasie jego trwania możemy zaobserwować nawet 20-30 meteorów w ciągu godziny. Orionidy to najbardziej widowiskowy deszcz meteorytów. W październiku, mogliśmy już wcześniej podziwiać na niebie świetlne ślady. Drakonidy oraz Taurydy Południowe to również roje, które były widoczne na nieboskłonie.

Kiedy oglądać deszcz meteorytów?

deszcz meteorytówJuż w nadchodzący weekend będziemy mogli podziwiać na niebie deszcz meteorytów. Orionidy to najbardziej widowiskowy rój, który na niebie pojawi się 21 października 2017. Bez problemu będzie można obserwować je na niebie, co ułatwi nam księżyc. Na pokaz najlepiej wybrać się poza teren miejski, gdzie nie ma zabudowań i miejskich świateł, podobnie jak w przypadku perseidów. Warto więc zaopatrzyć się w ciepłe ubranie oraz termos z kawą czy herbatą. Aż do rana będzie można zobaczyć meteoryty, co z pewnością będzie wspaniałym widokiem, dostarczającym niesamowitych wrażeń.

Katarzyna Antos