Fitness

Jak zaplanować trening jesienią?

jak zaplanować trening jesienią

Jesień kojarzy nam się z mgłami, opadającymi liśćmi i wieczorami spędzanymi przy książce z kubkiem gorącej herbaty w ręce. Pogoda bywa wtedy kapryśna, zdarzają się ulewne deszcze, plucha, zimny wiatr, a nawet przymrozki. Taka wizja nie zachęca do uprawiania sportu. Jednak w okresie jesienno-zimowym nie warto rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch sprzyja poprawie odporności i wprawia nas w dobry nastrój. Jak zaplanować trening jesienią?

Sport na świeżym powietrzu czy trening w klubie fitness – wybór należy do nas. Ważne, żebyśmy nie rezygnowały z aktywności fizycznej, bo poprawia ona humor i utrzymuje nas w dobrym zdrowiu. Umiarkowany wysiłek nie sprzyja zachorowaniu na infekcje, a przynosi jedynie korzyści. Jeżeli dodatkowo dbamy o odpowiedni ubiór oraz dietę bogatą w warzywa i owoce, jesienne treningi nam niestraszne.

Jesienne treningikorzyści

Jesień wiąże się ze skróceniem dnia i brakiem światła. Sprawia to, że często popadamy w przygnębienie i nie mamy ochoty na aktywność fizyczną. Dodatkowo nasz organizm produkuje więcej melatoniny, co sprawia, że rośnie apetyt. Nasze ciało zaczyna przygotowywać się na ciężkie czasy, dlatego chętniej gromadzi tłuszcz. Z tego powodu w okresie jesienno-zimowym najczęściej przybieramy na wadze. Trening na świeżym powietrzu lub siłowni pomoże nam temu zapobiec. Co więcej, uprawianie sportu jesienią pozwala na odgonienie czarnych myśli i sprawia, że wydzielają się w naszym organizmie endorfiny. Te hormony szczęścia nie dopuszczają do rozwoju depresji związanej z jesiennymi załamaniami pogody. Aktywność zapobiega także cukrzycy typu II, osteoporozie czy problemom z krążeniem. Warto pamiętać o niej nawet wtedy, gdy za oknem pada deszcz.

Jak zaplanować trening jesienią?

Lato sprzyjało aktywności fizycznej. Gdy za oknem świeciło słońce, aż miałyśmy ochotę wyjść na powietrze, by trochę pobiegać. Szkoda tracić tę formę tylko dlatego, że na jesień pogoda nas tak nie rozpieszcza. Najistotniejsza w uprawianiu sportu jest regularność. Jedynie zaplanowane treningi co najmniej trzy razy w tygodniu pozwolą nam na pozostanie w dobrej kondycji przez całą jesień i zimę. Musimy ćwiczyć nie zważając na pogodę, choć wysiłek powinien być umiarkowany. Intensywne i wyczerpujące aktywności fizyczne zwiększają ryzyko infekcji. Trening powinnyśmy rozpocząć od rozgrzewki. Unikajmy jedzenia przed nim ciężkostrawnych pokarmów, a po ćwiczeniach sięgnijmy po bogatą w białko przekąskę. Po dniu intensywniejszego wysiłku zróbmy sobie przerwę lub pójdźmy na basen albo spacer. Musimy dać mięśniom szansę się zregenerować. Poza tym ruch powinien być dla nas przyjemnością – nie warto się przeciążać.

Ubiór na jesienny trening

Odpowiednie ubranie powinno chronić nas przed zimnem, ale też przed przegrzaniem. Pogoda na jesień jest kapryśna. Zdarzają się nagłe ulewy czy porywy zimnego wiatru. Warto zainwestować w kurtkę przeciwdeszczową i nieprzepuszczającą wiatru, jeżeli nasze treningi odbywają się na dworze. Nie zapominajmy o czapce i rękawiczkach, które chronią przed nadmierną utratą ciepła. Odsłonięta szyja sprzyja infekcjom gardła, dlatego zaopatrzmy się w golf lub szalik. Najskuteczniejsze jest ubieranie się na cebulkę, czyli zakładanie kilku cieńszych warstw odzieży. Rozgrzewkę zaczynamy cieplej ubrane, a podczas intensywnego wysiłku zdejmujemy wierzchnie warstwy. Po skończonym treningu musimy koniecznie założyć coś na górę. Jesteśmy wtedy zgrzane i spocone, dlatego musimy chronić się przed przeziębieniem.

Trening na świeżym powietrzu

jesienny trening

Jesienna pogoda nie oznacza jedynie deszczu i zimnych wieczorów. Nieraz pogoda sprzyja aktywności fizycznej bardziej niż letnie upały. Temperatura może oscylować w okolicach 10-20°C, co sprawia, że wysiłek nie skutkuje osłabieniem wynikającym z przegrzania. Z tego powodu jesień jest ulubioną porą biegaczy. Oprócz joggingu możemy wypróbować także jazdę na rolkach, wycieczki rowerowe czy power walking, czyli marsze w szybkim tempie. Popularność zdobywa nordic walking, czyli intensywne spacery ze specjalnymi kijami, którymi odpychamy się od podłoża.  Sport ten zapewnia poprawę koordynacji ruchowej raz pozwala na spalenie większej ilości kalorii niż zwykła przechadzka. W większości miast dostępne też są darmowe siłownie na świeżym powietrzu. Korzystanie ze sprzętu zgodnie z zamieszczoną na nim instrukcją pozwala nam na dotlenienie organizmu i poprawę kondycji.

Gdzie ćwiczyć, gdy pada deszcz?

Niekiedy jesienna pogoda za oknem wyjątkowo zniechęca do wyjścia na zewnątrz. Wtedy możemy wybrać sport, który da się uprawiać w pomieszczeniu. Możemy ćwiczyć w domu, inspirując się znanymi trenerkami fitness. Warto wybrać się na siłownię, gdzie znajdziemy specjalny sprzęt do treningów, a instruktorzy pokażą nam właściwą technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Kolejnym pomysłem jest basen, który oferuje także takie atrakcje jak sauna czy jacuzzi. A może warto w końcu zapisać się na kurs tańca, który zawsze odkładamy na potem? Ostatnimi czasy popularność zdobyła zumba, która łączy taniec i techniki fitnessu. Dzięki temu podczas treningu spalamy więcej kalorii. Możliwości uprawiania sportu jesienią jest mnóstwo. Musimy tylko wybrać coś dla siebie, zaplanować trening i wstać z kanapy!

Karolina Solga

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

Fakt,że jesienią nie mamy ochoty na aktrywność fizyczną.Ale nie warto z niej rezygnoować..Dobierzmy taką formę ruchu jaka nam odpowiada

Mindi

7 lat temu

Każdy musi dobrać formę ruchu do możliwości czasowych oraz kondycji. Ja wybieram w ładną pogodę spacery i jazdę na rowerze. Deszczową aurę wykorzystam na zajęcia taneczne i basen. Dziś też zauważyłam jak ważne jest dobranie odpowiedniego stroju. Wychodząc z domu było mi za ciepło a gdy wracałam było mi trochę chłodno, warto mieć ze sobą coś do zarzucenia na ramiona.

Zostaw komentarz