zjawiska pogodowe

Pogoda zmienna jest niczym kobieta. Często nie może się zdecydować, czy zachwycać słońcem czy uderzyć gromem, wściekła na cały świat. Przełom wiosny i lata to zwykle zróżnicowany pogodowo czas. Wtedy mogą pojawić się burze, grad i inne zjawiska pogodowe. Skąd się biorą?

Czasem słońce, czasem deszcz

Od czego zależy pogoda? Tak na prawdę od wielu czynników, ponieważ pogoda sama w sobie jest tylko stanem naszej atmosfery. Dlatego może zmieniać się z godziny na godzinę. Słoneczny poranek może zamienić się w ulewne popołudnie i nie będzie w tym nic nadzwyczajnego. Podobnie jak niespodziewane dla wielu opady śniegu w maju. Na pogodą składa się temperatura, prędkość wiatru, zachmurzenia czy wszelkie zjawiska atmosferyczne. Związek występuje pomiędzy pogodą a klimatem. Jego mianem możemy określić pogodę, ale taką, która uwarunkowała się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Stąd mamy klimat górski czy śródziemnomorski. Dla przykładu Polska leży w strefie umiarkowanej. Nieodłącznym elementem pogody są wspomniane wcześniej zjawiska pogodowe. Zastanawiające dla niektórych mogą być procesy, dzięki którym obserwujemy wyładowania czy widzimy spadający z nieba grad.

Idzie burza

Letni czas bywa burzliwy, a właściwie burzowy. Burza jest dość ciekawym zjawiskiem atmosferycznych. U jednych wzbudza strach, u innych powoduje zaciekawienie a nawet zachwyt. Zanim jednak zobaczymy na niebie pierwsze pioruny a wokół groźnie zagrzmi, w chmura sporo musi się zadziać. Wytwarza się w nich pole elektryczne i powstają wyładowania, czyli pioruny. Biegną one w kierunku ziemi czy innych chmur. Ich ruch to czysta fizyka. Ale tylko niewielki procent wyładowań rzeczywiście trafia w ziemię. Nasza planeta przyciąga je niczym magnes. W czasie wyładowań elektrycznych lepiej zrezygnować z parasoli zakończonych metalem. Nie najlepszym pomysłem będzie schronienie się pod wysokim drzewem czy ucieczka w postaci biegu. Najlepszym schronem będzie budynek zaopatrzony w piorunochron. Tylko nie zapomnijmy wyłączyć urządzeń elektrycznych z gniazdek, bo możemy stracić cenny sprzęt. A co z grzmotami, które wzbudzają niepokój u strachliwych osób? Otóż grzmoty są wynikiem wyładowań w chmurach. Przekroczona bariera dźwięku skutkuje takimi głośnymi odgłosami, których nie należy się bać.

Pada deszcz i…grad

Do zjawisk pogodowych zaliczamy także deszcz i grad. Obydwa mogą okazać się groźne, ponieważ obfite deszcze w krótkim czasie są w stanie zalać powierzchnię. Grad zaś, nawet jeśli padać będzie tylko chwilę, może zniszczyć plony czy uszkodzić nasze pojazdy. Deszcz to nic innego jak skroplona para wodna, która spada z chmur. Co ciekawe, w chmurach nawet latem panuje mróz. Dlaczego więc latem nie pada u nas śnieg? Odpowiedź jest bardzo prosta. Na ziemi panuje wysoka temperatura, więc opady zamieniają się w krople deszczu. Zimą zaś nie są w stanie się ogrzać, więc możemy cieszyć się czy też nie białym puchem. Deszcz spada w różnej prędkości. Mamy więc mżawki lub krótkie opady. Im większe są krople deszczu, tym krócej trwa zjawisko ulewy. Monsuny przynoszą tzw. oberwanie chmury, czyli ulewne deszcze. Wtedy chmury bardzo szybko zmieniają swój kształt i kolor na ciemny. Chmury burzowe mogą przynieść grad. Zamrożone kulki nie są w stanie roztopić się podczas opadu, więc te porwane i skumulowane drobinki lody lądują na ziemi.

chmuryOstatnio obserwujemy w naszym kraju dość niestabilną sytuację pogodową. Burze zaczęły występować na zachodzie kraju. W wielu miejscach doszło do zniszczeń czy zalania terenów oraz budynków. Meteorolodzy ostrzegają, że siła wiatru dojść może nawet do 80 km/h, co mieści się w pierwszym stopniu zagrożenia meteorologicznego. Najgorsze zjawiska za nami, więc sytuacja pogoda powinna się uspokoić. Burze możemy śledzić na specjalnych stronach, które monitorują wszelkie zjawiska pogodowe.

Katarzyna Antos