Psychologia

Związek bez miłości – dlaczego w nim tkwimy?

związek bez miłości

Choć każda kobieta marzy o miłości na całe życie,  rzeczywistość często weryfikuje nasze plany w dość brutalny sposób. Uczucie z czasem wygasa, w relację z drugim człowiekiem wkradają się negatywne emocje. Mimo to niektóre osoby decydują się na związek bez miłości. Co nimi kieruje? Dlaczego wolą tkwić w nieudanej relacji, zamiast spróbować stworzyć udany związek z kimś innym?

Gdy miłość wygasa

Związek bez miłości to często spotykany problem w przypadku par z długim stażem, które doczekały się wspólnych dzieci. Tacy ludzie często nie chcą się rozwieść, choć ogień już dawno się wypalił, ponieważ obawiają się, że ucierpi na tym syn czy córka.  Z jednej strony kierują się dobrem rodziny, z drugiej krzywdzą samych siebie, a złą atmosferę w domu dzieci są w stanie wyczuć w try miga.

Wspólne finanse a związek bez miłości

Wspólne finanse wiążą mocniej niż ślub, dlatego też wiele osób decyduje się na związek bez miłości, byle tylko nie musieć klepać biedy. Dotyczy to bardzo często kobiet, które w ogóle nie pracują zawodowo lub otrzymują niską pensję.  Mąż, który dobrze zarabia, stanowi dla nich opokę i stabilizację. Boją się utracić to, co mają, dlatego też nie odchodzą od niego, choć od dawna go nie kochają. Zresztą panowie postępują identycznie. Wspólny kredyt na mieszkanie to poważna sprawa, którą trzeba jakoś rozwiązać w przypadku rozwodu.

Związek dla seksu

Niektórzy lubią mieć partnera, z którym zawsze mogą uprawiać seks. Nie ma dla nich znaczenia, że uczucie już dawno wygasło. Zaspokojenie potrzeb seksualnych stanowi dla nich priorytet.  W związku są w stanie przymknąć oko na związek bez miłości. Przynajmniej do czasu, aż znajdą nową partnerkę seksualną, która wyda im się atrakcyjniejsza.

Małżeństwo z rozsądku – dlaczego cieszy się zainteresowaniem?

Małżeństwo z rozsądku mogłoby się wydawać reliktem minionej epoki, tymczasem w XXI wieku wciąż ma rację bytu. Panowie zawierają je po to, aby np. wkręcić się do dobrze prosperującej firmy swoich teściów. Czasem takie małżeństwa są zawierane między obcokrajowcami tylko po to, aby jedna ze stron zyskała prawo do stałego pobytu i możliwości pracy zarobkowej.

Zawód miłosny a oszukiwanie nowego partnera

Związek bez miłości często bywa też efektem zawodu miłosnego. Osoba, która w przeszłości zakochała się w kimś do szaleństwa i bez wzajemności, postanawia się już więcej nie angażować w bliskie relacje. Decyduje się na związek z partnerem, który odpowiada jej pod względem fizycznym i intelektualnym, ale za jej wyborem przemawia zimna kalkulacja.

Strach przed samotnością

Niektóre osoby zwyczajnie nie potrafią być same, boją się samotnych wieczorów, dlatego też od razu po rozstaniu szukają sobie nowego partnera.  Nie baczą przy tym na fakt, iż mogą kogoś zranić swoim postępowaniem. O ile obie strony mają świadomość, że jest to związek z rozsądku i bez miłości, nie ma problemu. Gorzej, gdy jeden z partnerów oszukuje drugiego co do swoich uczuć. Niektóre osoby są mistrzami w kłamstwie.

Bez miłości nie da się żyć

Związek bez miłości to rozwiązanie z krótkim terminem przydatności. Nie sposób na dłuższą metę trwać u boku osoby, której nie darzy się prawdziwym uczuciem. Prędzej czy później zaczynamy tęsknić za żarem, który wypełnia serca, za motylkami w brzuchu i wszystkimi przyjemnymi objawami, które towarzyszą zakochaniu.  Niestety, odchodząc od swojego dotychczasowego partnera, wyrządzamy mu ogromną krzywdę. Uczucia to materia, w której absolutnie nie można się bawić. Od początku do końca należy zachowywać się uczciwie i nie robić drugiemu, co nam niemiłe.

Irmina Cieślik

 

Komentarze (4)

pati25

5 lat temu

Związek bez miłości ? Na pewno długo nie przetrwa.Wychodzimy za mąż,żenimy się bo musimy ale nie kochamy partnera.Myślimy-to miłość przyjdzie.A to błąd.Zamiast miłości przychodzi niechęć do drugiej osoby

linea

5 lat temu

Miłość to wiele etapów. Na początku jest jest chemia, która z czasem mija. Ale pojawia się szacunek i przywiązanie.
Niestety w ciągłym biegu i pogonią za pieniądzem zapominamy o tym, że należy dbać o wspólne relacje. W wiele związków wkrada sie monotonia, ale przecież można temu zapobiec. Jest na to wiele sposobów i wcale nie musimy mieć dużo pieniedzy aby wyjśc do lokalu na romantyczną kolację czy do kina bądz teatru. Możemy wybrać się na romantyczny spacer, odwiedzić miejsca które sa blisko nas. Nawet raz na jakiś czas zrobienie romantycznej kolacji w domu może być pomocne.

Jeśli chodzi o związki, w których nigdy nie było miłości to trudno mi sie na ten temat wypowiadać, ponieważ nie byłabym z kimś kogo nie kocham. Męczyłabym się w takim związku, już chyba wolałabym być sama.

Aneczka2015

5 lat temu

Nie wyobrażam sobie być w związku bez miłości.

Tess

5 lat temu

Miłość nigdy nie jest taka sama jak na początku. Dobrze gdy później lubimy się i przyjaźnimy.

Zostaw komentarz