Najnowsze Siły natury Styl życia

Truskawkowy Księżyc – kiedy będzie można go zobaczyć?

Truskawkowy Księżyc

Natura obdarza nas niezwykłymi zjawiskami, które możemy obserwować. Czasem wystarczy spojrzeć w niebo, by zobaczyć coś niesamowitego, jak truskawkowy Księżyc. Kiedy będzie można go zobaczyć?

Księżyc w pełni

Niebo jest magiczne, zachwyca swoim pięknym wyglądem za dnia i w nocy. Nocami jest wyjątkowe, szczególnie gdy możemy podziwiać Księżyc i gwiazdy. Romantyczny widok zachęca do spacerów czy obserwacji. Jak doskonale wiemy, Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi. Jego kształt który obserwujemy zmienia się w zależności od kwadr, w których się znajduje. Księżyc w pełni osiąga duży rozmiar i świeci bardzo jasno. Wówczas mamy wrażenie, że jest wielki, choć to tylko złudzenie optyczne. Bez wątpienia efektowne są zjawiska takie jak zaćmienia Księżyca, które możemy podziwiać raz na jakiś czas.

Truskawkowy Księżyc – co to takiego?

Truskawkowy Księżyc to zjawisko atmosferyczne, w którym Księżyc przebiera różową barwę, określaną jako truskawkową. Nazwa wywodzi się od Indian, którzy w tym czasie zbierali truskawki. Wyjątkowa pełnia dotyczy także wielkości satelity. Księżyc będzie wówczas mniejszy niż zwykle, ponieważ oddali się od Ziemi. Szacuje się, że jego rozmiar będzie nawet o 14% mniejszy niż na co dzień. W połączeniu z różową barwą, jego obserwacja może dostarczyć nam wielu wrażeń.

Kiedy pojawi się Truskawkowy Księżyc?

W zeszłym roku Truskawkowy Księżyc mogliśmy podziwiać w kwietniu. W tym roku atrakcyjna pełnia przypada na czerwiec. Już 9 czerwca będziemy mogli zaobserwować na niebie Księżyc cały w różu. W przypadku zaćmienia zwykle potrzebne są specjalne okulary klub klisza, lecz przy Truskawkowym Księżycu nie potrzeba żadnych sprzętów. Nie musimy też czekać do późnych godzin nocnych czy zwlekać się z łóżka nad ranem. Różowy Księżyc pojawi się na niebie już o godzinie 7:25. Przy dobrej pogodzie bez problemy zobaczymy go na nieboskłonie, choć lornetka może nam się przydać, jeśli chcemy go wyraźniej dostrzec.

truskawkowyZjawisko występuje raz w roku, więc warto w czerwcu spojrzeć w niebo, by choć przez chwilę podziwiać piękną naturę, która jest wokół nas. A miłośnicy astronomii z pewnością będą zachwyceni tak niepowtarzalnym widokiem Księżyca, który dla wielu jest symbolem nadchodzącego lata.

Katarzyna Antos

Komentarze (11)

Tess

4 lata temu

Zapomniałam o tym zjawisku i nie wyjrzałam z mieszkania. Teraz żałuję. Tyle lat człowiek żyje i nie widział.

Mindi

4 lata temu

Wypatrywałam tego zjawiska ale także nie widziałam, albo przegapiłam albo nie był widoczny. W internecie są zdjecia.

  Aneczka2015

  4 lata temu

  To tak jak ja, zostało nam pooglądać zdjęcia z internetu.

Aneczka2015

4 lata temu

Dziewczyny, która z Was widziała truskawkowy księżyc? Mi się nie udało, albo u mnie nie było widać albo słabo patrzyłam 🙂

pati25

4 lata temu

To już za kilka dni.Będę wypatrywać tego niesamowitego zjawiska

  Aneczka2015

  4 lata temu

  pati25, to nie za kilka dni tylko za jeden bo już jutro rano będzie można obserwować to zjawisko 🙂

dulcynea

4 lata temu

Też sobie tego zjawiska nie odpuszczę , będę obserwowała niebo .
A dla mnie ten różowy przypomina truskawki ze śmietanką 🙂

Mindi

4 lata temu

Nie zauważyłam wcześniej aż tak różowego księżyca a także lubię obserwować niebo. Może nie był dobrze widziany przez chmury albo było zimno i nie wychodziłam z domu. Takiej nazwy „truskawkowego księżyca nie znałam, bardzo ładnie nazwano. W tym roku będę obserwowała niebo, chcę zobaczyć ten cud natury.

Aneczka2015

4 lata temu

Wow jeszcze nie widziałam truskawkowego księżyca, już ustawiłam alarm w telefonie by nie ominąć takiego zjawiska 🙂

linea

4 lata temu

Uwielbiam ogladać niebo. Gwiazdy, księżyć, zachody i wschody słońca… to jest coś pięknego. Moją pasją jest fotografia, więc akurat takie widoki od razu sprawiają, że mam ochotę uwiecznić te momenty.
Niedaleko mnie jest obserwatorium astronomiczne, sfinansowane z funduszy unijnych. Wybieram się tam w najbliższym czasie .
A jeśli faktycznie 9 czerwca z rana będzie widoczny truskawkowy księżyć to postaram się zrobić kilka zdjęć na pamiątkę.

Danusiate

4 lata temu

Super! Uwielbiam takie zjawiska, na pewno będę się wpatrywać w niebo!

Zostaw komentarz