Schorowani rodzice lub cierpiący z powodu przewlekłej choroby współmałżonek – z taką sytuacją może zetknąć się każda z nas. Co zrobić, gdy osoba przykuta do łóżka znajdzie się pod naszą opieką?

Jak uniknąć odleżyn?

W przypadku osób przykutych na dłuższy czas do łóżka to właśnie odleżyny stają się głównym problemem. Brak możliwości poruszania się oraz pozostawanie w tej samej pozycji przez wiele godzin są głównymi przyczynami ich powstawania. Szczególnie narażone są te miejsca, w których skóra i kości znajdują się blisko siebie oraz pośladki. Tu, ze względu na noszone przez niemal cały czas pieluchomajtki, odleżyny mogą się okazać wielkim zagrożeniem. Najlepszym sposobem na uchronienie bliskiej osoby jest zmienianie jej pozycji możliwie jak najczęściej oraz stosowanie masaży. Poprawiają one krążenie, a zastosowane w ich trakcie kremy i olejki dedykowane pacjentom leżącym dodatkowo chronią skórę przed odleżynami i odparzeniami. By uchronić pośladki, które są wyjątkowo narażone na tego typu problemy, warto wybrać oddychające i przyjazne skórze pampersy dla dorosłych, np. TENA. Im lepiej taka pielucha zostanie dopasowana do kształtu ciała, im większa jest jej chłonność, tym mniejsze będzie ryzyko podrażnienia skóry i wystąpienia problemów z infekcjami.

Maksymalna troska o higienę – o czym warto pamiętać?

Brak możliwości korzystania z toalety i konieczność załatwiania się w łóżku to kolejny problem zarówno dla chorego jak i jego opiekunów. Im dłużej cierpiący znajduje się w takiej sytuacji, tym dłużej jego skóra narażana jest na kontakt z bakteriami. Troska o higienę staje się zatem równie ważna jak ochrona leżącego przed odleżynami.
Nowoczesne pieluchomajtki dla dorosłych pomagają w utrzymaniu higieny. Aby jednak skóra została maksymalnie zabezpieczona przed skutkami ich ciągłego noszenia, warto sięgnąć po kilka sprawdzonych środków. Kremy z dodatkiem tlenku cynku oraz olejki przeznaczone do natłuszczania delikatnej skóry to cenni sojusznicy każdego, komu przyszło sprawować opiekę nad obłożnie chorym krewnym. Na rynku dostępne są również kremy przeznaczone specjalnie dla tych, którzy muszą nosić majtki chłonne przez dłuższy czas. Wklepane w skórę przed nałożeniem majtek chronią ją przed bakteriami i podrażnieniami – tak częstymi dolegliwościami w przypadku osób leżących. Warto także pamiętać o specjalnych płynach do kąpieli, dzięki którym skóra nie tylko jest oczyszczana w delikatny sposób, ale też dodatkowo wzmacniania.

Osoba leżąca – jakie urządzenia i dodatki warto wykorzystać?

Sklepy specjalizujące się w sprzedaży sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego mogą się okazać cennymi sojusznikami każdego opiekuna osoby przykutej do łóżka. Oferowane są w nich m.in. specjalne materace, które zmniejszają ucisk kości na tkankę i pomagają w zapobieganiu odleżynom. Warto także skorzystać z wypożyczalni medycznej. W takich punktach można wypożyczać łóżka wielokrotnie łamane, dzięki którym osoba leżąca nie musi pozostawać cały czas w tej samej pozycji. Miękkie prześcieradła oraz pościel pozbawiona szwów czy guzików to kolejne kwestie, o które warto się zatroszczyć. Osobom leżącym z powodu problemów z kończynami dolnymi przydać się mogą również chwytaki, które ułatwią im częściową i samodzielną zmianę pozycji.

Opieka nad chorym krewnym to wielkie wyzwanie. Można ją sobie ułatwić, korzystając z tych środków i sprzętów, które powstają z myślą o obłożnie chorych. Pomagają one nie tylko w zmienianiu pozycji, ale i w utrzymaniu higieny na najwyższym poziomie.

Autor zewnętrzny