Poradnik pacjentki Zdrowie

Nowotwory jamy ustnej i gardła – objawy

Przewlekłej chrypy oraz problemów z przełykaniem nie należy lekceważyć. Tego typu dolegliwości należy bezwzględnie konsultować z laryngologiem, ponieważ mogą stanowić jeden z objawów nowotworu jamy ustnej.

Przewlekłej chrypy oraz problemów z przełykaniem nie należy lekceważyć. Tego typu dolegliwości należy bezwzględnie konsultować z laryngologiem, ponieważ mogą stanowić jeden z objawów nowotworu jamy ustnej.

Niepozorne objawy

Wielu ludzi uważa, że przewlekła chrypa stanowi efekt palenia papierosów. Zdarza się, iż podczas badania laryngologicznego specjalista wykrywa niepokojące zmiany w obrębie błony śluzowej gardła. O wszelkich nieprawidłowościach warto informować lekarza. Jeśli zmiany zostaną wykryte stosunkowo wcześnie, ich usunięcie nie przysporzy problemów. Odwlekając wizytę u specjalisty, musimy liczyć się z tym, że drobne zmiany zmienią swój charakter.

Rak jamy ustnej

Z przeprowadzonych badań wynika, iż najczęściej spotykanym nowotworem górnych dróg oddechowych jest rak jamy ustnej. Ta choroba zazwyczaj dotyka palaczy i osoby nadużywające alkoholu, ale nie jest to regułą.

Lokalizacja zmian nowotworowych

Zmiany nowotworowe zazwyczaj pojawiają się na wardze, przedniej części języka, błonie śluzowej policzków, dnie jamy ustnej oraz podniebieniu twardym. Nowotwór jamy ustnej stosunkowo długo nie daje o sobie znać. W związku z tym chorzy odwiedzają gabinet lekarski wówczas, gdy choroba przyjmuje zaawansowaną postać.

Rak jamy ustnej – objawy

Nowotwór jamy ustnej jest podstępną chorobą, toteż nie należy lekceważyć zmian, które wyglądają niepozornie. Zaniepokoić powinny nas takie objawy jak:

  • brzydki zapach wydobywający się z ust
  • krwawienia ze śluzówki
  • szczękocisk
  • permanentny ból.

Rak jamy ustnej – leczenie

Jeśli specjalista uzna, że ma do czynienia ze zmianą o charakterze nowotworowym, skieruje pacjenta na operację. Po zabiegu chirurgicznym zazwyczaj konieczna jest radioterapia.

Nowotwór gardła – czynniki ryzyka

O nowotworze gardła mówimy wówczas, gdy zmiany chorobowe dotykają głębszych partii jamy ustnej np. migdałków podniebiennych, nasady języka. Wśród czynników, które sprzyjają rozwojowi tej choroby, wymienia się:

  • palenie papierosów
  • picie alkoholu.

Rak gardła – objawy

Rak gardła objawia się trudnościami w połykaniu oraz bólem, który promieniuje od gardła do ucha. W sytuacji, gdy choroba przyjmuje zaawansowaną postać, mamy do czynienia ze ślinotokiem, krwawieniem i szczękościskiem. Jeśli nie chcemy dopuścić do wspomnianych dolegliwości, nie możemy lekceważyć symptomów, które sprawiają wrażenie błahych i mało istotnych. Każdy dyskomfort w obrębie gardła, który nie ustępuje w ciągu dwóch tygodni, należy bezwzględnie skonsultować ze specjalistą.

Rak gardła – leczenie

W przypadku raka gardła leczenia opiera się na chirurgicznym usunięciu zmiany nowotworowej oraz radioterapii. Czasem dodatkowo przeprowadza się chemioterapię.

W związku z tym, iż nowotwór jamy ustnej może zakończyć się śmiercią pacjenta, nie należy lekceważyć objawów, które sprawiają wrażenie błahych. Jeśli choroba zostanie rozpoznana stosunkowo wcześnie, istnieje szansa na powrót do pełni zdrowia.

Magdalena Kukurkowska

Komentarze

eve

7 lat temu

dobrze ze nie mam tych objawow chociaz czesto boli i wysycha mi gardlo

Zostaw komentarz