Przewlekłej chrypy oraz problemów z przełykaniem nie należy lekceważyć. Tego typu dolegliwości należy bezwzględnie konsultować z laryngologiem, ponieważ mogą stanowić jeden z objawów nowotworu jamy ustnej.

Niepozorne objawy

Wielu ludzi uważa, że przewlekła chrypa stanowi efekt palenia papierosów. Zdarza się, iż podczas badania laryngologicznego specjalista wykrywa niepokojące zmiany w obrębie błony śluzowej gardła. O wszelkich nieprawidłowościach warto informować lekarza. Jeśli zmiany zostaną wykryte stosunkowo wcześnie, ich usunięcie nie przysporzy problemów. Odwlekając wizytę u specjalisty, musimy liczyć się z tym, że drobne zmiany zmienią swój charakter.

Rak jamy ustnej

Z przeprowadzonych badań wynika, iż najczęściej spotykanym nowotworem górnych dróg oddechowych jest rak jamy ustnej. Ta choroba zazwyczaj dotyka palaczy i osoby nadużywające alkoholu, ale nie jest to regułą.

Lokalizacja zmian nowotworowych

Zmiany nowotworowe zazwyczaj pojawiają się na wardze, przedniej części języka, błonie śluzowej policzków, dnie jamy ustnej oraz podniebieniu twardym. Nowotwór jamy ustnej stosunkowo długo nie daje o sobie znać. W związku z tym chorzy odwiedzają gabinet lekarski wówczas, gdy choroba przyjmuje zaawansowaną postać.

Rak jamy ustnej – objawy

Nowotwór jamy ustnej jest podstępną chorobą, toteż nie należy lekceważyć zmian, które wyglądają niepozornie. Zaniepokoić powinny nas takie objawy jak:

  • brzydki zapach wydobywający się z ust
  • krwawienia ze śluzówki
  • szczękocisk
  • permanentny ból.