Jeśli podczas chodzenie odczuwasz ból, a na palcach pojawił się obrzęk, oznacza to, iż prawdopodobnie masz problem z wrastającymi paznokciami. Jak można opanować problem?

Przyczyny wrastających paznokci

Wśród przyczyn należy wymienić:

  • obcinanie paznokci „na okrągło”,
  • noszenie nieodpowiednich butów,
  • nadwagę,
  • genetyczne predyspozycje,
  • deformacje i wady stóp.
    Najczęściej mamy do czynienia z nieprawidłowym obcinaniem paznokci, które kończy się bólem, stanem zapalnym i obrzękiem. W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia.

Jak zapobiegać?

Tej bolesnej przypadłości można zapobiec, obcinając paznokcie „na prosto” i nosząc odpowiednie obuwie. W tej roli najlepiej sprawdzają się dopasowane, wygodne, skórzane buty.

Sposoby na wrastające paznokcie

Osoby, które borykają się z wrastającymi paznokciami, powinny odwiedzić dermatologa. Lekarz założy rurki korygujące lub korekcyjne klamry. Te ostatnie przyczyniają się do zmiany toru wzrostu paznokcia i prostują jego macierz. Do wyboru mamy klamry wykonane z drewna, metalu i plastiku. Musimy za nie zapłacić około 100-150 zł.

W sytuacji, gdy problem jest poważny, chirurg wycina fragment wrośniętej płytki i tym samym przywraca naturalny tor wzrostu paznokci. Dawniej lekarz usuwał całą płytkę. Obecnie się tego unika.

W związku z tym, iż wrastającym paznokciom towarzyszy ból, należy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć patologicznych zmian.

Sabina Sosnowska