Rak jamy ustnej – leczenie

Jeśli specjalista uzna, że ma do czynienia ze zmianą o charakterze nowotworowym, skieruje pacjenta na operację. Po zabiegu chirurgicznym zazwyczaj konieczna jest radioterapia.

Nowotwór gardła – czynniki ryzyka

O nowotworze gardła mówimy wówczas, gdy zmiany chorobowe dotykają głębszych partii jamy ustnej np. migdałków podniebiennych, nasady języka. Wśród czynników, które sprzyjają rozwojowi tej choroby, wymienia się:

  • palenie papierosów
  • picie alkoholu.

Rak gardła – objawy

Rak gardła objawia się trudnościami w połykaniu oraz bólem, który promieniuje od gardła do ucha. W sytuacji, gdy choroba przyjmuje zaawansowaną postać, mamy do czynienia ze ślinotokiem, krwawieniem i szczękościskiem. Jeśli nie chcemy dopuścić do wspomnianych dolegliwości, nie możemy lekceważyć symptomów, które sprawiają wrażenie błahych i mało istotnych. Każdy dyskomfort w obrębie gardła, który nie ustępuje w ciągu dwóch tygodni, należy bezwzględnie skonsultować ze specjalistą.

Rak gardła – leczenie

W przypadku raka gardła leczenia opiera się na chirurgicznym usunięciu zmiany nowotworowej oraz radioterapii. Czasem dodatkowo przeprowadza się chemioterapię.

W związku z tym, iż nowotwór jamy ustnej może zakończyć się śmiercią pacjenta, nie należy lekceważyć objawów, które sprawiają wrażenie błahych. Jeśli choroba zostanie rozpoznana stosunkowo wcześnie, istnieje szansa na powrót do pełni zdrowia.

Magdalena Kukurkowska