Fitness

Nie umiem pływać bo… się wstydzę

Z sondażu przeprowadzonego przez Newsweek.pl wynika, że aż co trzecia osoba dorosła w Polsce nie umie pływać. Ponieważ jest to umiejętność bardzo przydatna, warto ją nabyć nawet w późnym wieku.

Z sondażu przeprowadzonego przez Newsweek.pl wynika, że aż co trzecia osoba dorosła w Polsce nie umie pływać. Ponieważ jest to umiejętność bardzo przydatna, warto ją nabyć nawet w późnym wieku.

Według badań WOPR, aż 90% kobiet nie jest w stanie utrzymać się na wodzie. O ile na co dzień możemy omijać akweny wodne, to zdarzają się sytuacje awaryjne, gdy możemy się w nich znaleźć. Warto jest więc posiąść podstawowe umiejętności, które pozwolą nam wydostać się z wody w sytuacji, gdy nieopatrznie do niej wpadniemy. Niestety wiele z nas wyszukuje coraz to nowe wymówki, aby nie zapisać się na odpowiedni kurs.

Wstydzę się pójść na basen

Kompleksy dotyczące własnego wyglądu sprawiają, że unikamy jak ognia pokazywania się innym w stroju kąpielowym. Wielu kobietom wydaje się, że na basen chodzą tylko młode, jędrne i wysportowane dziewczyny. Nic bardziej mylnego! Nikt na pływalni nie będzie zwracał uwagę na wygląd, cellulit czy rozmiar biustu, a na pewno nie instruktor pływania!

Jestem za stara na naukę pływania

Tłumaczenie się wiekiem to równie częsta wymówka od rozpoczęcia nauki pływania. Oczywiście większość kursów pływania jest skierowana do dzieci, ale coraz więcej szkółek pływackich oferuje również kursy dla dorosłych. To nic wstydliwego nie umieć pływać. Wykwalifikowany instruktor potrafi dostosować swoje metody nauczania do wieku kursanta i jego możliwości fizycznych.

Boję się wody

Strach przed wodą i utonięciem niestety może wybitnie utrudnić rozpoczęcie nauki pływania. Niestety w przypadku chorobliwych lęków, konieczne jest najpierw pokonanie ich poprzez terapię. Gdy strach nie jest paraliżujący, instruktor dostosuje zajęcia tak, aby kursant z wodą oswajał się stopniowo. Poprzez odpowiednie tempo nauki, możliwe jest oswojenie się z nową sytuacją i stopniowe pozbywanie się strachu. Warto pamiętać, żeby osoby bojącej się wody nie uczyć pływać samodzielnie i na otwartych akwenach. Zawsze musi być zapewniona opieka ratownika!

Nie uda mi się nauczyć pływać

Niestety wielu dorosłych boi się, że po prostu nauka pływania będzie dla nich za trudna. Nic bardziej mylnego. Oczywistym jest, że dorośli uczą się pływać wolniej niż dzieci (dotyczy to każdej formy aktywności fizycznej), ale dobry instruktor ma odpowiednie doświadczenie, aby powoli i skutecznie nauczyć osobę starszą pływać. Ważne jest aby nie przyspieszać sztucznie procesu nauki i się zrażać początkowymi niepowodzeniami – z czasem nasze umiejętności będą wzrastać.

Chociaż nauka pływania w dorosłym wieku może nas przerażać, warto wybrać się na specjalny kurs. Zdobyte umiejętności mogą nam się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętajmy tylko, aby nie przeceniać zdobytych umiejętności i zachowywać należyte bezpieczeństwo nad wodą.

Małgorzata Ptak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *