Wtórne moczenie to takie, kiedy dziecko zaczęło się znów moczyć po co najmniej 6 miesiącach kontrolowania pęcherza w czasie snu. Przyczyny moczenia wtórnego mogą być różne: od alergii pokarmowej, poprzez zaburzenia emocjonalne, aż po zaburzenia neurogenne bądź dysfunkcje pęcherza.
Psychika moczącego się dziecka
Dla dzieci, szczególnie tych w wieku szkolnym, moczenie nocne jest ogromnym życiowym problemem. Dzieci boją się, że rówieśnicy dowiedzą się o tym i będą się z nich śmiać. Dzieci rezygnują z wycieczek czy kolonii, gdyż boją się, że w nocy się zmoczą. Z tego właśnie powodu pozostają na uboczu grupy i nie są przez klasę akceptowane.
Przekłada się to na zaniżone poczucie wartości, czego konsekwencją są trudności w nawiązywaniu kontaktów, gorsze wyniki w nauce, a w późniejszym czasie trudności z wyborem swojej drogi życiowej czy trudności w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Bardzo trudno jest uwierzyć w siebie i swoją wartość.
Moczenie nocne – leczenie
Rodzice nie mogą pozostawiać dzieci samych sobie i czekać, aż dolegliwości miną, a problem zniknie. Muszą podjąć konkretne kroki. Najpierw muszą udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i poszuka przyczyny moczenia. Dalsze działania są zależne od tego, jaki jest powód nietrzymania moczu przez dziecko.