Kobiece dolegliwości Zdrowie

Wpływ ciąży na pęcherz kobiety

Ciąża to czas wielkich zmian – zarówno dla naszego życia, jak i ciała. Wahania hormonalne, konieczność zmiany diety, a także rozwój mają olbrzymi wpływ na nasze narządy wewnętrzne, co może skutkować szeregiem dolegliwości. Jak ciąża wpływa na kobiecy pęcherz?

Ciąża to czas wielkich zmian – zarówno dla naszego życia, jak i ciała. Wahania hormonalne, konieczność zmiany diety, a także rozwój mają olbrzymi wpływ na nasze narządy wewnętrzne, co może skutkować szeregiem dolegliwości. Jak ciąża wpływa na kobiecy pęcherz?

Ciąża to częstsze wizyty w toalecie

Już w pierwszych miesiącach ciąży młode matki skarzą się, że muszą częściej chodzić do toalety, gdyż zwiększa się objętościowo ilość produkowanego przez nasz pęcherz moczu. W ostatnim trymestrze ilość ta spada, ale potrzeba wizyt w toalecie jest znacznie częstsza.

Dziecko rośnie, co sprawia, że stopniowo zmniejsza się objętość pęcherza, uciskanego przez macicę, a zwiększa się ilość moczu zalegającego w moczowodach. Dodatkowo u 2/3 kobiet pod koniec ciąży pojawia się potrzeba oddawania moczu w nocy.

Nietrzymanie moczu podczas ciąży

Rozciągająca się macica nadwyręża i osłabia mięśnie dna miednicy, przesuwa inne narządy wewnętrzne, zwiększając nacisk na pęcherz. Dodatkowo zdarza się, że maleństwo przebierając nóżkami trafi w pęcherz. Może to spowodować nie tylko ból, ale i niekontrolowany wyciek moczu.

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym jest większe prawdopodobieństwo, że zaczniemy cierpieć na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Podczas kichnięcia, kaszlnięcia, podnoszenia rzeczy z podłogi czy po prostu szybkiego wstawania, chodzenia po schodach możemy poczuć, że nasz pęcherz lekko popuszcza.

Jest to spowodowane nie tylko naciskiem dziecka na pęcherz, ale przede wszystkim nadwyrężeniem mięśni układu moczowo-płciowego. Codziennie poddawane są naciskom, a dodatkowy wysiłek sprawia, że się poddają.

Ciąża i mięśnie Kegla

Mięśnie Kegla to zespół mięśni dna miednicy. To one przytrzymują nasze narządy wewnętrzne jamy brzusznej we właściwym miejscu i dbają o ich prawidłowe funkcjonowanie. Podczas ciąży nie tylko muszą sobie radzić z rozrastającą się macicą, ale także z ogromem zmian hormonalnych, przez które przechodzi kobieta. Może to w znacznym stopniu pogorszyć ich funkcjonowanie.

Mocne mięśnie Kegla to duża szansa na to, że w przyszłości nie pojawią się takie zdrowotne problemy jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza, u kobiet dodatkowo łatwiejszy i mniej bolesny poród oraz szybszy powrót do formy po porodzie i obniżenie ryzyka wypadania macicy w przyszłości.

Ćwiczenia mięśni Kegla nie wymagają specjalnie dużego wysiłku ani specjalistycznego sprzętu, dlatego można je wykonywać nawet w ostatnich chwilach ciąży.

Jak sobie radzić z NTM podczas ciąży?

Ciąża to duże obciążenie, nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne, a wstydliwa przypadłość, jaką jest nietrzymanie moczu, może nas dodatkowo zawstydzać i deprymować. Należy jednak pamiętać o tym, że „NTM w czasie ciąży i w trakcie połogu to całkiem naturalna i bardzo powszechna przypadłość.

Nie zmienia to faktu, że NTM jest bardzo niekomfortowe, a niekontrolowane wycieki dostarczają nam dodatkowego, niepotrzebnego stresu. Najlepszym sposobem zabezpieczania bielizny przy lekkim NTM podczas ciąży są specjalne wkładki urologiczne, których konstrukcja przystosowana jest do szybkiego chłonięcia moczu i neutralizacji nieprzyjemnego zapachu.

Nie należy mylić wkładek urologicznych z podpaskami, wkładkami higienicznymi czy pieluchomajtkami! Są to małe, dopasowane do bielizny wkładki, które dzięki swej budowie zatrzymują mocz, zabezpieczają skórę przed kontaktem z cieczą i zapewniają komfort nie tylko użytkowania, ale także psychiczny – na wiele godzin.

Wybierz wkładkę urologiczną!

Na jaką wkładkę się zdecydować? Najlepiej na taką, która jest bezpieczna dla skóry i zapewnia uczucie suchości mimo epizodów NTM. Takim produktem są wkładki Seni Lady Comfort – zawierają superabsorbent wzbogacony wyciągiem z zielonej herbaty, dzięki czemu nie tylko zatrzymują mocz, ale także zapobiegają przykremu zapachowi.

Mają „oddychającą” warstwę zewnętrzną – przepuszczają powietrze, przy równoczesnym zatrzymaniu cieczy – dzięki czemu nasza skóra nie jest narażona na odparzenia, podrażnienia czy odleżyny, spowodowane bezpośrednim kontaktem z moczem. Nie zawierają elementów lateksowych, dzięki czemu są bezpieczne także dla skóry ze skłonnością do alergii.

Dzięki wkładce można spokojnie wyjść na dłuższy spacer, na zakupy, do pracy, do lekarza, do kina. Każda wkładka jest pakowana w osobną saszetkę, więc możesz wrzucić kilka do swojej torebki, by zawsze mieć je pod ręką.

Ciąża to piękny, ale stresujący okres, więc nie ma potrzeby, by przezywać dodatkowy stres, związany z niekontrolowanymi wyciekami moczu. Warto sięgnąć po nieocenioną pomoc, jaką zapewniają nam wkładki urologiczne Seni Lady Comfort.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *