Ciąża i mięśnie Kegla

Mięśnie Kegla to zespół mięśni dna miednicy. To one przytrzymują nasze narządy wewnętrzne jamy brzusznej we właściwym miejscu i dbają o ich prawidłowe funkcjonowanie. Podczas ciąży nie tylko muszą sobie radzić z rozrastającą się macicą, ale także z ogromem zmian hormonalnych, przez które przechodzi kobieta. Może to w znacznym stopniu pogorszyć ich funkcjonowanie.

Mocne mięśnie Kegla to duża szansa na to, że w przyszłości nie pojawią się takie zdrowotne problemy jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza, u kobiet dodatkowo łatwiejszy i mniej bolesny poród oraz szybszy powrót do formy po porodzie i obniżenie ryzyka wypadania macicy w przyszłości.

Ćwiczenia mięśni Kegla nie wymagają specjalnie dużego wysiłku ani specjalistycznego sprzętu, dlatego można je wykonywać nawet w ostatnich chwilach ciąży.

Jak sobie radzić z NTM podczas ciąży?

Ciąża to duże obciążenie, nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne, a wstydliwa przypadłość, jaką jest nietrzymanie moczu, może nas dodatkowo zawstydzać i deprymować. Należy jednak pamiętać o tym, że „NTM w czasie ciąży i w trakcie połogu to całkiem naturalna i bardzo powszechna przypadłość.

Nie zmienia to faktu, że NTM jest bardzo niekomfortowe, a niekontrolowane wycieki dostarczają nam dodatkowego, niepotrzebnego stresu. Najlepszym sposobem zabezpieczania bielizny przy lekkim NTM podczas ciąży są specjalne wkładki urologiczne, których konstrukcja przystosowana jest do szybkiego chłonięcia moczu i neutralizacji nieprzyjemnego zapachu.