Ach, te dzieciaki! Rodzina

Moczenie nocne u dzieci – przyczyny, leczenie

Moczenie nocne jest bardzo częstym problem wieku dziecięcego. Rodzice muszą zrozumieć podstawową rzecz – moczenie jest niezależne od woli dziecka. Dzieci nie robią tego specjalnie, jest to dla nich wstydliwy problem. I ważne, aby dorośli zareagowali właściwie w takiej sytuacji.

Moczenie nocne jest bardzo częstym problem wieku dziecięcego. Rodzice muszą zrozumieć podstawową rzecz – moczenie jest niezależne od woli dziecka. Dzieci nie robią tego specjalnie, jest to dla nich wstydliwy problem. I ważne, aby dorośli zareagowali właściwie w takiej sytuacji.

Moczenie nocne – objawy

Moczenie nocne jest rozpoznawane u dzieci powyżej 5-tego roku życia. Dzieci w tym wieku powinny już kontrolować procesy wydalania. Jeśli jednak nadal zdarza im się zmoczyć podczas snu, to rodzice powinni się zaniepokoić.

Ważne, aby nie zawstydzać dziecka, nie straszyć i nie karać za epizod. Moczenie jest bowiem niezależne od woli dziecka, nie wynika ze złośliwości czy niedbałości. Jeśli dziecko będzie przez rodziców zawstydzane, to dojdzie mu dodatkowy stres i poczucie winy.

Dorośli także wstydzą się tego, że ich dziecko ciągle się moczy, i upatrują przyczyny tego w swojej rodzinie, często obwiniają siebie nawzajem, boją się, że są złymi rodzicami. To także jest błąd, bowiem jedynie 5% przypadków moczenia spowodowanych jest problemami w rodzinie dziecka.

Pierwotne a wtórne moczenie nocne

Moczenie można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne moczenie to takie, które występują wyłącznie w nocy, nie jest spowodowane żadną chorobą i utrzymuje się od urodzenia, a wyniki badań laboratoryjnych i klinicznych są prawidłowe.

Wtórne moczenie to takie, kiedy dziecko zaczęło się znów moczyć po co najmniej 6 miesiącach kontrolowania pęcherza w czasie snu. Przyczyny moczenia wtórnego mogą być różne: od alergii pokarmowej, poprzez zaburzenia emocjonalne, aż po zaburzenia neurogenne bądź dysfunkcje pęcherza.

Psychika moczącego się dziecka

Dla dzieci, szczególnie tych w wieku szkolnym, moczenie nocne jest ogromnym życiowym problemem. Dzieci boją się, że rówieśnicy dowiedzą się o tym i będą się z nich śmiać. Dzieci rezygnują z wycieczek czy kolonii, gdyż boją się, że w nocy się zmoczą. Z tego właśnie powodu pozostają na uboczu grupy i nie są przez klasę akceptowane.

Przekłada się to na zaniżone poczucie wartości, czego konsekwencją są trudności w nawiązywaniu kontaktów, gorsze wyniki w nauce, a w późniejszym czasie trudności z wyborem swojej drogi życiowej czy trudności w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Bardzo trudno jest uwierzyć w siebie i swoją wartość.

Moczenie nocne – leczenie

Rodzice nie mogą pozostawiać dzieci samych sobie i czekać, aż dolegliwości miną, a problem zniknie. Muszą podjąć konkretne kroki. Najpierw muszą udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i poszuka przyczyny moczenia. Dalsze działania są zależne od tego, jaki jest powód nietrzymania moczu przez dziecko.

Przede wszystkim dziecko musi czuć się akceptowane przez rodziców. Musi także mieć motywację i akceptację dla proponowanych metod leczenia. Leczenie zależy od przyczyn moczenia oraz od wieku dziecka.

U dzieci poniżej 8-mego roku życia najlepsze efekty przynoszą metody motywacyjne i behawioralne. Metody te polegają na chwaleniu dzieci za noc bez moczenia się, a także na czuwaniu przy dziecku, asystowaniu przy budzeniu się oraz udawaniu do toalety.

U dzieci starszych, w wieku 8-11 lat, najlepsze efekty przynosi stosowanie systemów z alarmami wybudzeniowymi oraz podawanie leków (wtedy, kiedy dziecko nocuje poza domem). U dzieci i młodzieży powyżej 12-tego roku życia efekty przynosi alarm wybudzeniowy, a także leczenie farmakologiczne. O sposobie leczenia decyduje lekarz.

Dzieciom pomaga przede wszystkim wsparcie rodziców. I o tym nie wolno zapominać.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *