Poradnik pacjentki Zdrowie

Jak rozpoznać guzy neuroendokrynne?

Guzy w żołądku, trzustce i jelitach często bywają mylone z wrzodami. W jaki sposób można je rozróżnić? Jakie objawy towarzyszą guzom w przewodzie pokarmowym?

Guzy w żołądku, trzustce i jelitach często bywają mylone z wrzodami. W jaki sposób można je rozróżnić? Jakie objawy towarzyszą guzom w przewodzie pokarmowym?

Ból i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego często bywają utożsamiane z wrzodami żołądka. Lekarze zazwyczaj zlecają gastroskopię, jednak ta nie zawsze przynosi odpowiedź. W takiej sytuacji przeprowadzenie dodatkowych badań staje się koniecznością.

Guzy neuroendokrynne – powstawanie

Szeroko zakrojona diagnostyka czasem wykazuje, iż za dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego odpowiadają guzy neuroendokrynne, zwane również wewnątrzwydzielniczymi. Te zmiany powstają z komórek odpowiedzialnych za syntezę hormonów. W organizmie zdrowego człowieka działają mechanizmy, które ograniczają wytwarzanie komórek produkujących hormony. Niestety, zdarza się, iż niektóre komórki złośliwieją i namnażają się w sposób niekontrolowany. Wprawdzie guzy neuroendokrynne mogą pojawić się w dowolnym miejscu organizmu, ale zazwyczaj powstają w obrębie przewodu pokarmowego.

Trudności diagnostyczne

Lekarze często stawiają niewłaściwą diagnozę. Rozpoznanie guzów neuroendokrynnych stanowi nie lada wyzwanie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż zaledwie co 25. pacjent może liczyć na postawienie prawidłowej diagnozy. Niestety, guzom neuroendokrynnym towarzyszą mało specyficzne objawy. Mogą one wskazywać na wrzody, wyrostek robaczkowy, jelito nadwrażliwe czy astmę.

Rakowiaki – najczęściej występujące guzy neuroendokrynne

Największą wykrywalnością charakteryzują się rakowiaki. W ich przypadku mamy do czynienia z guzami żołądkowo-jelitowo-trzustkowymi. Szacuje się, iż stanowią one niemal połowę wszystkich guzów neuroendokrynnych. Większość rakowiaków przyjmuje postać złośliwych guzów. Większość z nich powstaje w obrębie jelita cienkiego i wyrostka robaczkowego.

Rakowiaki a wrzody żołądka

Rakowiaki często wykrywa się podczas operacji. Pacjent trafia na stół z podejrzeniem wrzodów żołądka, a w trakcie zabiegu lekarz odkrywa, iż choroba ma inne podłoże. W związku z tym, iż guzy neuroendokrynne mogą występować w wyciętych wrzodach, materiał biologiczny należy bezwzględnie wysłać na badanie histopatologiczne.

Nadprodukcja serotoniny

U osób, które cierpią z powodu rakowiaka, dochodzi do uwolnienia serotoniny. Ten związek chemiczny pełni rolę substancji czynnej. Serotonina przyczynia się do wystąpienia uciążliwych dolegliwości w postaci zaczerwienienia skóry, biegunki, trudności w oddychaniu czy kołatania serca. Ludzie, u których występuje guz neuroendokrynny, powinni unikać artykułów spożywczych, w których można znaleźć tę substancję. Serotoninę znajdziemy w czerwonym winie, czekoladzie czy żółtym serze.

Insulinomia – powstawanie

Drugim najczęściej występującym guzem neuroendokrynnym jest insulinomia, która powstaje w obrębie trzustki Niestety, tego typu zmiany często rozpoznaje się po kilku lub kilkunastu latach. Ten guz neuroendokrynny produkuje insulinę w niekontrolowany sposób i tym samym przyczynia się do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi. Hipoglikemii towarzyszą omdlenia, bóle głowy, nadmierna senność i kłopoty z koncentracją.

W związku, iż guzy neuroendokrynne prowadzą do poważnych zaburzeń, zagrażających zdrowiu i życiu, nie należy lekceważyć towarzyszących im objawów. Jeśli specjalista nie jest w stanie ustalić przyczyny naszych dolegliwości, powinniśmy zasięgnąć opinii innego lekarza.

Komentarze

pati25

5 lat temu

Ciekawy artykuł i dobrze,że się ukazał.Nawet nie słyszałam,że są takie guzy.Zatem trzeba domagać się jeszcze innych badań,aby je wykryto

Zostaw komentarz