Kultura Styl życia

Biografia Judy Garland

Judy Garland jest jedną z największych gwiazd Hollywood, o czym świadczy fakt, iż ludzie wciąż interesują się jej twórczością. Filmy, w których grała, cieszą się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie.

Judy Garland jest jedną z największych gwiazd Hollywood, o czym świadczy fakt, iż ludzie wciąż interesują się jej twórczością. Filmy, w których grała, cieszą się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie.

Judy Garland to pseudonim artystyczny Frances Ethel Gumm, która przyszła na świat 10 czerwca 1922 roku w Minnesocie. Od najmłodszych lat obcowała ze sztuką. Jej rodzice pracowali jako artyści wodewilowi. W Grand Rapids prowadzili kinoteatr, do którego często zabierali swoje dzieci.

Przeprowadzka do Lancaster

W 1926 roku wybuchł lokalny skandal. Pojawiły się pogłoski, jakoby ojciec Frances Ethel Gumm składał propozycje seksualne mężczyznom, zatrudnionym w jego kinie. W tamtych czasach plotki dotyczące homoseksualnych skłonności były niezwykle szkodliwe. Społeczeństwo dyskryminowało przedstawicieli innych orientacji seksualnych. Ze względu na nieprzychylne pogłoski rodzina musiała przeprowadzić się do Lancaster w Kalifornii.

Presja psychiczna rodziców

W Lancaster Frank zakupił kolejne kino, podczas gdy jego żona dbała o artystyczny rozwój córek. Dzieci państwa Gumm od najmłodszych lat były poddawane psychicznej presji. Rodzice pragnęli, aby ich pociechy zrobiły karierę w kinematografii.

Początki kariery Gumm Sisters

W 1928 roku siostry Gumm zostały zapisane do szkoły tańca, którą prowadziła Ethel Meglin. Ich mentorka była właścicielką zespołu Meglin Kiddies. Współpraca z Ethel zaowocowała występem w corocznym przedstawieniu bożonarodzieniowym. Ich talent został doceniony przez reżysera. W 1929 roku siostry Gumm zadebiutowały w filmie krótkometrażowym „Big Reuve”. Z kolei w 1930 Frances zagrała w „A Holiday in Storyland” i „The Wedding of Jack and Jill”. Następnie siostry wystąpiły w produkcji „Bubbles”. Po raz ostatni Gumm Sisters można było podziwiać w filmie krótkometrażowym „La Fiesta de Santa Barbara”.

Przyjęcie pseudonimu artystycznego

Siostry Gumm przez wiele lat przemierzały Stany Zjednoczone z przedstawieniami wodewilowymi. Podczas spektaklu w chicagowskim Oriental Theatre dziewczęta musiały zmierzyć się z salwami śmiechu, jakie wywołało ich nazwisko. Chcąc uniknąć podobnych sytuacji, siostry zmieniły nazwę grupy na „The Garland Sisters”. Z kolei Frances przyjęła pseudonim artystyczny Judy. Nowe imię zaczerpnęła z popularnej piosenki Hoagy`ego Camichaela.

Kontrakt z wytwórnią filmową

Rok 1935 okazał się przełomem w karierze Judy. Garland podpisała siedmioletni kontrakt z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer. Firma stanęła przed ogromnym dylematem. 13-letnia artystka była za poważna do ról dziecięcych, jednocześnie nie osiągnęła dojrzałości, która umożliwiłaby jej wcielenie się w postać kobiety.

Uroda Judy źródłem kompleksów

Uroda Judy Garland nastręczała sporo trudności reżyserom. Dziewczyna była stosunkowo niska. Mierzyła zaledwie 151 cm. „Za sprawą aparycji przypominała dziewczynę z sąsiedztwa*. Garland znacząco odbiegała od przyjętych kanonów piękna. Uroda stała się dla Judy źródłem kompleksów i depresji.

Przez pierwsze lata pracy w wytwórni Judy nosiła młodzieżowe sukienki i kostiumy. Jednocześnie nakładano jej wymienne nasadki na zęby i gumowe dyski zmieniające kształt nosa.

Musicalowy debiut

Pracowitość przyniosła wymierne rezultaty. Garland wystąpiła u boku Deanny Durbin w krótkometrażowym musicalu „W każdą niedzielę”. Głos Judy doskonale kontrastował z walorami wokalnymi Durbin. Garland mogła się poszczycić kontraltem.

Talent muzyczny

Garland zaskarbiła sobie przychylność kierownictwa wytwórni, dokonując rearanżacji utworu „You Made Me Love You”. Piosenkę zaśpiewała dla Clarka Gable`a podczas jego przyjęcia urodzinego. Jej talent został doceniony. W „Broadway Melody of 1938” wykonała ten sam utwór, wpatrując się w fotografię Clarke`a Gable.

Podwórkowe musicale

Życie artystki odmieniło się za sprawą „podwórkowych musicali”, w których wystąpiła u boku Mickeya Rooneya. Ten duet zadebiutował w filmie „Mały dżentelmen”. Garland wystąpiła u boku Rooneya w dziesięciu produkcjach.

Narkotyki i środki nasenne

W związku z tym, iż praca na wysokich obrotach jest niezwykle wyczerpująca, wytwórnie filmowe dostarczały młodym aktorom amfetaminy i barbituranów. Garland, przyjmując substancje psychoaktywne, popadła w uzależnienie. Nałóg doprowadził artystkę do przedwczesnej śmierci. Garland zmarła 22 czerwca 1969 roku po przedawkowaniu środków nasennych. Wcześniej kilkukrotnie usiłowała popełnić samobójstwo.

Problemy w życiu prywatnym

Choć Judy odnosiła sukcesy zawodowe, jej życie prywatne dalekie było od ideału. Niska samoocena i presja rodziców sprawiły, iż aktorka nie zaznała szczęścia w małżeństwie. 4 z 5 małżeństw zakończyły się rozwodem.

Załamanie nerwowe

Garland zadebiutowała na scenie w wieku 7 lat. Judy nie miała normalnego dzieciństwa. Zabrakło w nim miejsca na beztroskie gry i zabawy. Nadmiar pracy i nieustanna presja doprowadziły artystkę na skraj załamania nerwowego.

Dzieci Judy Garland

Judy pozostawiła po sobie trójkę dzieci. Jedno z nich poszło śladami matki i zrobiło zawrotną karierę. Któż nie zna Lizy Minnelli?

Niedawno do księgarni, nakładem wydawnictwa Prószyński i Ska, trafiła biografia Judy Garland. Gerald Clarke z ogromną przenikliwością analizuje historię życia i twórczości hollywoodzkiej gwiazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *