Rakowiaki a wrzody żołądka

Rakowiaki często wykrywa się podczas operacji. Pacjent trafia na stół z podejrzeniem wrzodów żołądka, a w trakcie zabiegu lekarz odkrywa, iż choroba ma inne podłoże. W związku z tym, iż guzy neuroendokrynne mogą występować w wyciętych wrzodach, materiał biologiczny należy bezwzględnie wysłać na badanie histopatologiczne.

Nadprodukcja serotoniny

U osób, które cierpią z powodu rakowiaka, dochodzi do uwolnienia serotoniny. Ten związek chemiczny pełni rolę substancji czynnej. Serotonina przyczynia się do wystąpienia uciążliwych dolegliwości w postaci zaczerwienienia skóry, biegunki, trudności w oddychaniu czy kołatania serca. Ludzie, u których występuje guz neuroendokrynny, powinni unikać artykułów spożywczych, w których można znaleźć tę substancję. Serotoninę znajdziemy w czerwonym winie, czekoladzie czy żółtym serze.

Insulinomia – powstawanie

Drugim najczęściej występującym guzem neuroendokrynnym jest insulinomia, która powstaje w obrębie trzustki Niestety, tego typu zmiany często rozpoznaje się po kilku lub kilkunastu latach. Ten guz neuroendokrynny produkuje insulinę w niekontrolowany sposób i tym samym przyczynia się do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi. Hipoglikemii towarzyszą omdlenia, bóle głowy, nadmierna senność i kłopoty z koncentracją.

W związku, iż guzy neuroendokrynne prowadzą do poważnych zaburzeń, zagrażających zdrowiu i życiu, nie należy lekceważyć towarzyszących im objawów. Jeśli specjalista nie jest w stanie ustalić przyczyny naszych dolegliwości, powinniśmy zasięgnąć opinii innego lekarza.