Guzy w żołądku, trzustce i jelitach często bywają mylone z wrzodami. W jaki sposób można je rozróżnić? Jakie objawy towarzyszą guzom w przewodzie pokarmowym?
Ból i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego często bywają utożsamiane z wrzodami żołądka. Lekarze zazwyczaj zlecają gastroskopię, jednak ta nie zawsze przynosi odpowiedź. W takiej sytuacji przeprowadzenie dodatkowych badań staje się koniecznością.
Guzy neuroendokrynne – powstawanie
Szeroko zakrojona diagnostyka czasem wykazuje, iż za dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego odpowiadają guzy neuroendokrynne, zwane również wewnątrzwydzielniczymi. Te zmiany powstają z komórek odpowiedzialnych za syntezę hormonów. W organizmie zdrowego człowieka działają mechanizmy, które ograniczają wytwarzanie komórek produkujących hormony. Niestety, zdarza się, iż niektóre komórki złośliwieją i namnażają się w sposób niekontrolowany. Wprawdzie guzy neuroendokrynne mogą pojawić się w dowolnym miejscu organizmu, ale zazwyczaj powstają w obrębie przewodu pokarmowego.
Trudności diagnostyczne
Lekarze często stawiają niewłaściwą diagnozę. Rozpoznanie guzów neuroendokrynnych stanowi nie lada wyzwanie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż zaledwie co 25. pacjent może liczyć na postawienie prawidłowej diagnozy. Niestety, guzom neuroendokrynnym towarzyszą mało specyficzne objawy. Mogą one wskazywać na wrzody, wyrostek robaczkowy, jelito nadwrażliwe czy astmę.
Rakowiaki – najczęściej występujące guzy neuroendokrynne
Największą wykrywalnością charakteryzują się rakowiaki. W ich przypadku mamy do czynienia z guzami żołądkowo-jelitowo-trzustkowymi. Szacuje się, iż stanowią one niemal połowę wszystkich guzów neuroendokrynnych. Większość rakowiaków przyjmuje postać złośliwych guzów. Większość z nich powstaje w obrębie jelita cienkiego i wyrostka robaczkowego.