Rodzina W związku

Jak poprawić relacje z teściową?

Relacje synowej z teściowej bywają skomplikowane. Dlaczego kobietom, które kochają tego samego mężczyznę tak trudno znaleźć porozumienie? Co można zrobić, by naprawić kontakt z matką partnera?

Relacje synowej z teściowej bywają skomplikowane. Dlaczego kobietom, które kochają tego samego mężczyznę tak trudno znaleźć porozumienie? Co można zrobić, by naprawić kontakt z matką partnera?

Gdy dwie osoby darzą tego samego człowieka silnym uczuciem, pojawia się rywalizacja. Synowa i teściowa pragną tego samego, chciałyby zajmować najważniejszą pozycję w życiu męża/syna. Matce trudno się pogodzić, że chłopiec, którym opiekowała się przez lata, już dorósł i założył własną rodzinę. Z kolei żona cierpi, gdy jest porównywana z teściową. Żadna kobieta nie chce rywalizować z niedoścignionym ideałem, który robi najlepsze pierogi i potrafi zaszyć nawet największą dziurą w spodniach. Panowie często nie zdają sobie sprawy, że podkreślając osiągnięcia swoich matek, deprecjonują żony i tym samym wyrządzają im przykrość. Zastanów się, gdzie tkwi przyczyna problemów. Czy teściowa rzeczywiście wtrąca się w wasze życie, a może po prostu jej nie lubisz?

Teściowa=wróg?

Warto zadać sobie trud i spróbować naprawić relację z teściową. W matce partnera nie dostrzegasz zalet? Pomyśl, to właśnie ona wydała na świat mężczyznę, którego kochasz. Nie każdy zgrzyt jest przejawem złej woli, teściowa prawdopodobnie pragnie dla syna wszystkiego, co najlepsze. Niestety, nie zawsze potrafi zachować się taktownie i czasem odbija się to niekorzystnie na naszym samopoczuciu. Teściowa systematycznie przynosi partnerowi obiad do podgrzania? Nie traktuj tego jako afrontu i próby podważenia twoich zdolności kulinarnych. Być może matka męża wciąż nie pogodziła się z tym, że jej ukochane dziecko wyfrunęło z rodzinnego gniazda. Niewykluczone, że niektóre rzeczy wykonuje z przyzwyczajenia i kierują nią dobre intencje. Nie gniewaj się, gdy kolejny raz przyniesie wam pierogi. Pomyśl o tym jak o pewnych udogodnieniu, wszak dzięki jej wsparciu masz więcej czasu dla siebie. Nie musisz gotować obiadu, ponieważ ten jest praktycznie gotowy.

Prawdziwy problem w relacjach z teściową pojawia się wówczas, gdy matka partnera jawnie krytykuje nasze zwyczaje i potrawy. W stwierdzeniu: „zawsze gotowałam Arkowi dwa dania”, można doszukać się złośliwości. Teściowa sugeruje, że nie dbamy dostatecznie o jej męża i nie zapewniamy mu ciepłych posiłków. Zarzewiem konfliktów nierzadko jest odmienny światopogląd. Matka partnera dorastała w czasach, gdy kobieta nie pracowała zawodowo, a nawet jeśli realizowała się jako nauczycielka, urzędniczka czy malarka, zawsze stawiała rodzinę na pierwszym miejscu. My z kolei przyzwyczaiłyśmy się do partnerskiego podziału obowiązków i nie wyobrażamy sobie, że ciężar wyżywienia rodziny miałby spoczywać wyłącznie na naszych barkach. Kłótnie z teściową wyprowadzają cię z równowagi i chciałabyś położyć im kres? Nie zakładaj, że matka męża jest zacofana i z pewnością nie zrozumie twoich argumentów. Przedstaw jej swoje stanowisko, w rozmowie warto podkreślić, iż obecny model relacji partnerskich jest bardziej sprawiedliwy. Gotowanie obiadów przedstawmy jako korzyść, wszak nie brakuje osób, którym pichcenie sprawia radość. Kto wie, może twój mąż odnajdzie w nim radość?

Trudne relacje z matką partnera

Chcesz naprawić relacje z teściową? Nie traktuj jej jak wroga i nie próbuj nastawiać partnera przeciwko matce. Wiele kobiet popełnia błąd, zniechęcając męża do składania wizyt teściowej. Gdy każesz ukochanemu wybierać, stawiasz go w niekomfortowej sytuacji. Cokolwiek zrobi, jedna z was poczuje się urażona. Zastanów się, czy chciałabyś, aby partner szantażował cię emocjonalnie, próbując wymusić zmianę zachowania? Chcesz być traktowana uczciwie, postępuj fair. Słowa teściowej ranią cię? Porozmawiaj o tym z mężem, przedstawiając mu problem ze swojej perspektywy. Unikaj przy tym oskarżeń: „teściowa uwzięła się na mnie”, ponieważ zniechęcają one partnera do zapoznania się z twoimi racjami. Pamiętaj, on wciąż kocha matkę i będzie jej bronił, gdy przystąpisz do ataku.

Chcesz zakopać topór wojenny z teściową, biorąc pod uwagę dobro partnera i dzieci? Spróbuj poznać teściową, jej zainteresowania i wspomnienia z dzieciństwa. Nie przekreślaj jej tylko dlatego, że ośmieliła się krytykować twoją kuchnię. Niewątpliwie jej słowa dotknęły cię do żywego, ale nie należy interpretować ich w oderwaniu od kontekstu. Niektórzy zostali wychowani w przeświadczeniu, że niezależnie od sytuacji należy wyrażać szczerą opinią. Krytykują oni nie tylko popisowe danie synowej, ale też postawę lekarzy i urzędników, choć doskonale zdają sobie sprawę, że w ten sposób mogą narazić się na nieprzyjemności. Może teściowa inaczej odbiera smaki?

Wspólny temat do rozmów

Przy bliższym poznaniu matka męża może wiele zyskać. Kto wie, może odnajdziecie wspólną pasję lub temat do rozmów? Matka męża z zapałem śledzi te same seriale co ty – to doskonała okazja, żeby zbliżyć się do niej. Teściowa zamierza lepić pierogi? Zaproponuj jej pomoc, podczas wspólnego pichcenia może nawiązać się nić sympatii, dzięki której zyskasz w oczach synowej. Pamiętaj, że o tym, jak postrzegamy daną osobą, decyduje pierwsze wrażenie. Gdy partner przedstawiał ci swoją matkę, popełniłaś faux pas? Być może to właśnie ono zawyżyło na relacjach z teściową. Gdy matka męża przekona się, że jesteś dobrze wychowana i kulturalna być może zmieni opinię na twój temat.

Warto popracować nad dobrymi relacjami z teściową, nawet jeśli wymaga to czasu i dużych pokładów cierpliwości. Matka zawsze pozostanie jedną z najważniejszych kobiet w życiu twojego partnera, to ona pokazała mu świat i otoczyła opieką, gdy był całkowicie bezbronny. Nie traktuj jej jak rywalki, tylko jak osoby, której leży na sercu dobro twojego męża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *