Zumba, czyli zainspirowane latynoskimi rytmami połączenie dynamicznego tańca i aerobiku, podbija serca kobiet na całym świecie, a w Polsce z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega fenomen tej rewolucyjnej formy fitness?

Rozmawiamy z Edytą Zakrzewską, instruktorem fitness, Zumba® Fitness, Zumba® Toning, Zumba Sentao™, Zumbatomic®. Edyta Zakrzewska prowadzi zajęcia zumby na Podkarpaciu – w Sanoku, Lesku i w Ustrzykach Dolnych.

ZUZANNA GÓRKA: Zbliża się okres zimowy, podczas którego większość dojrzalakobieta.pl clubów przeżywa prawdziwe „oblężenie”, ponieważ kobiety, chcące zadbać o swoją figurę na lato, zaczynają już intensywnie trenować. Jako instruktor fitnessu spotkała się Pani z wieloma formami aktywności fizycznej, co wyróżnia zumbę i dlaczego jest taka popularna?

EDYTA ZAKRZEWSKA: Popularność zumby oparta jest na jej unikalnej tanecznej formule – podczas zajęć świetnie się bawimy, nie zdając sobie sprawy, że równocześnie intensywnie ćwiczymy. Zumba zmienia nasze spojrzenie na zajęcia fizyczne i pokazuje, że nie muszą one kojarzyć się z ciężkim, monotonnym treningiem.

Czyli to taka „imprezowa” forma tradycyjnego aerobiku?

Można tak powiedzieć. Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie muzyka, oparta w głównej mierze na rytmach latynoamerykańskich, która wprowadza niesamowity klimat i powoduje, że nogi same rwą się do tańca. Proste kroki i ich powtarzalność sprawia, że bawimy się już od pierwszych zajęć i czerpiemy ogromną radość z ruchu.

Zatem gwarancję dobrej zabawy mamy. Ale czy uzyskamy także upragniony efekt w postaci gubienia zbędnych kilogramów?

Z pewnością, ponieważ zumba została skonstruowana tak, aby pozwolić ćwiczącym osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Jest to możliwe dzięki połączeniu ćwiczeń aerobowych, ćwiczeń siłowych oraz treningu interwałowego. Dzięki ćwiczeniom aerobowym spalamy tkankę tłuszczową, dzięki treningowi siłowemu – modelujemy mięśnie, a przeplatając ruchy wysokiej intensywności i niskiej intensywności prowadzimy do spalania większej ilości kalorii w ciągu jednej sesji treningowej. Systematyczne uczęszczanie na zajęcia zumby w połączeniu z prawidłowym odżywianiem przynosi rewelacyjne rezultaty w postaci utraty wagi, wysmukleniu sylwetki oraz rzeźbi wszystkie części naszego ciała: górne, dolne i środkowe. Poza korzyściami fizjologicznymi warto zwrócić uwagę na korzyści psychiczne płynące z zumby.