Fitness

Fenomen zumby, czyli „Nie mogę się doczekać następnych zajęć” – wywiad, cz. I

Zumba, czyli zainspirowane latynoskimi rytmami połączenie dynamicznego tańca i aerobiku, podbija serca kobiet na całym świecie, a w Polsce z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega fenomen tej rewolucyjnej formy dojrzalakobieta.pl?

Zumba, czyli zainspirowane latynoskimi rytmami połączenie dynamicznego tańca i aerobiku, podbija serca kobiet na całym świecie, a w Polsce z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega fenomen tej rewolucyjnej formy fitness?

Rozmawiamy z Edytą Zakrzewską, instruktorem fitness, Zumba® Fitness, Zumba® Toning, Zumba Sentao™, Zumbatomic®. Edyta Zakrzewska prowadzi zajęcia zumby na Podkarpaciu – w Sanoku, Lesku i w Ustrzykach Dolnych.

ZUZANNA GÓRKA: Zbliża się okres zimowy, podczas którego większość dojrzalakobieta.pl clubów przeżywa prawdziwe „oblężenie”, ponieważ kobiety, chcące zadbać o swoją figurę na lato, zaczynają już intensywnie trenować. Jako instruktor fitnessu spotkała się Pani z wieloma formami aktywności fizycznej, co wyróżnia zumbę i dlaczego jest taka popularna?

EDYTA ZAKRZEWSKA: Popularność zumby oparta jest na jej unikalnej tanecznej formule – podczas zajęć świetnie się bawimy, nie zdając sobie sprawy, że równocześnie intensywnie ćwiczymy. Zumba zmienia nasze spojrzenie na zajęcia fizyczne i pokazuje, że nie muszą one kojarzyć się z ciężkim, monotonnym treningiem.

Czyli to taka „imprezowa” forma tradycyjnego aerobiku?

Można tak powiedzieć. Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie muzyka, oparta w głównej mierze na rytmach latynoamerykańskich, która wprowadza niesamowity klimat i powoduje, że nogi same rwą się do tańca. Proste kroki i ich powtarzalność sprawia, że bawimy się już od pierwszych zajęć i czerpiemy ogromną radość z ruchu.

Zatem gwarancję dobrej zabawy mamy. Ale czy uzyskamy także upragniony efekt w postaci gubienia zbędnych kilogramów?

Z pewnością, ponieważ zumba została skonstruowana tak, aby pozwolić ćwiczącym osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Jest to możliwe dzięki połączeniu ćwiczeń aerobowych, ćwiczeń siłowych oraz treningu interwałowego. Dzięki ćwiczeniom aerobowym spalamy tkankę tłuszczową, dzięki treningowi siłowemu – modelujemy mięśnie, a przeplatając ruchy wysokiej intensywności i niskiej intensywności prowadzimy do spalania większej ilości kalorii w ciągu jednej sesji treningowej. Systematyczne uczęszczanie na zajęcia zumby w połączeniu z prawidłowym odżywianiem przynosi rewelacyjne rezultaty w postaci utraty wagi, wysmukleniu sylwetki oraz rzeźbi wszystkie części naszego ciała: górne, dolne i środkowe. Poza korzyściami fizjologicznymi warto zwrócić uwagę na korzyści psychiczne płynące z zumby.

Brzmi bardzo obiecująco, a jakich – wspomnianych przez Panią, korzyści psychicznych możemy się spodziewać?

Zajęcia te mają bardzo pozytywny wpływ na budowanie obrazu własnej osoby, poprawiają samopoczucie, uwalniają stres i rozbudzają w nas pozytywne emocje. Kobiety uczą się akceptacji swojego ciała, podkreślają i wyzwalają swoją kobiecość. Dzięki temu ćwiczący zumbę często mówią „nie mogę się doczekać następnych zajęć”, co jest bardzo dużym wyróżnieniem dla instruktora.

Czy każdy może uczestniczyć w takich zajęciach? Jest kilka rodzajów zumby. Jak wybrać ten najlepszy dla siebie?

Zumba jest dla każdego – nie ma ograniczeń wiekowych. Na zajęcia może przyjść zarówno osoba początkująca, jak i zaawansowana, bez względu na kondycję i doświadczenie. Oprócz podstawowych zajęć zumby (basic), mamy także do wyboru zajęcia: zumba toning, zumba gold, aqua zumba, zumbatomic, zumba sentao. Wybór zajęć zależy przede wszystkim od celu, jaki chcemy osiągnąć oraz od naszej sprawności, stanu zdrowia oraz upodobań. Ważne, aby wybrać zajęcia, które sprawią nam jak najwięcej radości!

Powiedziała Pani, że „zumba nie ma ograniczeń wiekowych”, czy w takim razie zumba to dobry sposób na aktywność fizyczną dla kobiet dojrzałych?

Jak najbardziej zumba jest świetna również dla kobiet dojrzałych, które poprzez taniec wyrażają siebie i odkrywają na nowo swoją kobiecość. Godna polecenia dla tej grupy wiekowej jest przede wszystkim zumba gold, która uwzględnia ewentualną profilaktykę chorób wieku dojrzałego.

To bardzo dobra wiadomość dla naszych czytelniczek… Jednak, jak przekona Pani kobiety, które chciałyby zacząć chodzić na zajęcia zumby, ale boją się, że nie poradzą sobie z krokami i z zapamiętaniem choreografii? Czy potrzebne jest wcześniejsze doświadczenie z tańcem?

Zumba nie wymaga żadnego doświadczenia w tańcu. Do grupy dołączyć może każdy, bez względu na poziom znajomości form dojrzalakobieta.plu, czy kondycję. Prosta kombinacja kroków i ich powtarzalność sprawia, że poradzimy sobie już na pierwszych zajęciach. Nie jest potrzebne zapamiętywanie choreografii – to muzyka dyktuje nam zmianę kroku. Jeżeli nogi nie idą w parze z rękoma – należy się tym nie przejmować i wybrać albo jedno albo drugie. Wszelkie ruchy, ich intensywność oraz tempo można dostosować do własnych predyspozycji. Najważniejsza jest świetna zabawa i komfort osób ćwiczących.

Już niedługo druga część wywiadu!

Autorami zdjęć są Anna Grządziel oraz Maksymilian Drążek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *