Rozmowa z partnerem
Stanów depresyjnych nie należy lekceważyć. Stan smutku i przygnębienia może skłonić chorego do podjęcia próby samobójczej. Niestety, wiele osób myli depresję z chandrą i błędnie zakłada, że złe emocje przeminą. Choć wszystkim zdarzają się chwile słabości, nie każdy potrafi uporać się ze smutkiem, niektórzy potrzebują pomocnej dłoni. Gdy widzimy, że naszego męża coś trapi, przeprowadźmy z nim szczerą rozmowę. Przed jej rozpoczęciem zadbajmy o odpowiednią atmosferę, zapewnijmy partnerowi poczucie bezpieczeństwa i intymności. Rozmowę należy dokładnie zaplanować i wybrać odpowiedni moment. Nie rozpoczynajmy dyskusji podczas zakupów w hipermarkecie czy wizyty u teściów. Jeśli zależy nam na uzyskaniu szczerych odpowiedzi, nie zadajmy intymnych pytań w przypadkowych, obcych miejscach.
Jeśli mąż uparcie twierdzi, że nie ma żadnych problemów, okażmy mu zrozumienie. Zaznaczmy, że zawsze może liczyć na nasze wsparcie pod warunkiem, że poprosi o pomoc. Taka deklaracja jest stosunkowo neutralna, partner nie powinien czuć się osaczony. Jednocześnie wysyłamy sygnał ukochanemu, że jesteśmy obok i myślimy o nim. Gdy na rozmowę jest za późno, mąż spędza całe dnie w łóżku, nie chce jeść, rezygnuje ze spotkań z kolegami, poprośmy o pomoc specjalistę. W przypadku nasilonych stanów depresyjnych pomóc mogą wyłącznie leki. Psychoterapia odgrywa niezwykle istotną rolę w wychodzeniu na prostą, ale podczas spotkań ze specjalistą chory musi być świadomy. To od jego silnej woli zależy, czy pokona depresję. W przypadku tego podstępnego schorzenia motywacja stanowi klucz do sukcesu.
Depresja u mężczyzn – przyczyny
Depresja mężczyzn miewa różne podłoże. Wielu panów przeżywa porażki na polu zawodowym, nierzadko utrata kontrahenta czy awans młodszego kolega urasta do rangi katastrofy. Frustracja, jaka towarzyszy perturbacjom w firmie, odbija się negatywnie na zdrowiu naszych partnerów. Mężczyźni często uważają, iż pozycja zawodowa determinuje ich wartość. Jeśli ją tracą, ich samoocena gwałtownie spada. Jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć, z jaką może zmierzyć się nas mąż, jest zwolnienie. Panowie czują się odpowiedzialni za zapewnienie bytu rodzinie, wszak przez wieki to właśnie oni przynosili do domu pieniądze czy upolowaną zwierzynę. Wprawdzie świat zmienił się o 180 stopni, kobiety coraz częściej piastują kierownicze stanowiska i zarabiają więcej od swoich partnerów, ale pewne schematy wciąż rządzą męskim umysłem.
W walce z depresją niezwykle istotną rolę odgrywa wsparcie bliskich, świadomość, że obok nas żyją ludzie, dla których jesteśmy ważni, pozwala uporać się z demonami. Naukowcy przypuszczają, że problem prawdopodobnie będzie się nasilał. Współczesny tryb życia nie służy budowaniu bliskich relacji międzyludzkich, a to właśnie one zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji. Lepszym zdrowiem psychicznym cieszą się te osoby, które podczas spaceru z przyjacielem mogą dać upust swoim frustracjom.