Męska Stefa Zdrowia Zdrowie

Andropauza – hormonalna terapia zastępcza

Nie tylko panie borykają się z uporczywymi skutkami okresu przekwitania. W takim samym stopniu problem ten dotyka również panów, jednak tematowi temu nie poświęca się aż takiej uwagi, jak w przypadku kobiet.

Nie tylko panie borykają się z uporczywymi skutkami okresu przekwitania. W takim samym stopniu problem ten dotyka również panów, jednak tematowi temu nie poświęca się aż takiej uwagi, jak w przypadku kobiet.

Większość mężczyzn, próbuje oszukać czas rzucając się w wir licznych romansów, stylizuje się na młodzieniaszka oraz zaczyna robić rzeczy, na które do tej pory nie miała odwagi np. skok ze spadochronu lub bungee. Wszystkie te działania wynikają, ze strachu przed starością. Kobiety o wiele łatwiej godzą się ze swoją metryką, panowie – niekoniecznie.

HTZ również dla mężczyzn

Andropauza, czyli męski okres przekwitania, potrafi być równie uciążliwy jak menopauza. Bardzo często zdarza się, iż nie pomaga zmiana diety, uprawianie sportu oraz przyjmowanie suplementów. Dlatego mężczyźni również mogą zdecydować się na poddanie hormonalnej terapii zastępczej, czyli w skrócie HTZ. W trakcie jej trwania przyjmuje się środki farmakologiczne przepisane przez lekarza urologa. Podwyższają one poziom testosteronu, zapewniając ustąpienie dokuczliwych dolegliwości.

W okresie andropauzy następuje zmniejszenie produkcji tego hormonu przez męski organizm. Dlatego panowie oprócz spadku libido oraz problemów dotyczących prostaty cierpią z powodu:

– spadku ogólnej wydolności organizmu

– nadmiernej potliwości

– bezsenności

– napadów gorąca

– częstych zmian nastrojów

– wzrostu tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha

– nasilaniu się bóli mięśniowo-stawowych

Zanim przystąpimy do terapii hormonalnej

Jeśli od dłuższego czasu nie potrafimy uporać się z typowymi dla andropauzy skutkami, należy niezwłocznie udać się do lekarza urologa. Zleci on serię badań takich jak: morfologia, OB, analiza składu moczu oraz poziom testosteronu we krwi. Niezbędne podczas takiej wizyty jest również zbadanie przez odbyt gruczołu krokowego. Panowie bardzo nie lubią badania per rectum, jednak powinni się zastanowić co jest dla nich ważniejsze – zdrowie, czy kilka chwil dyskomfortu. Oprócz tego wykonuje się pomiar stężenia prostaty a w niektórych przypadkach biopsję w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych. Przeprowadzenie wszystkich tych badan jest niezbędne, ponieważ jakiekolwiek niedopatrzenie może pogorszyć stan zdrowia jeśli zastosowana zostanie HTZ.

Ważny ruch oraz dieta

Poddanie się hormonalnej terapii zastępczej nie zwalnia nas z innych sposobów dbania o nasz organizm. Są nimi regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny oraz właściwa dieta. Wraz z upływem lat dochodzi do spowolnienia metabolizmu. Oznacza to, że mężczyźni po 50tym roku życia są narażeni na wzrost masy ciała. Powinni więc ograniczyć wielkość spożywanych potraw oraz ich kaloryczność. Kilka małych, lekkich posiłków, spożywanych co 3-4 godziny zapewnią właściwą pracę naszego układu trawienia

W trakcie trwania hormonalnej terapii zastępczej należy co pół roku zgłaszać się na badania kontrolne do endokrynologa, androloga i urologa.

Natalia Herzog

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

Więc mężczyźni też mają dokuczliwe objawy..Teraz zrozumieją przez co my,kobiety przechodzimy.Co nam dokucza

sirena46

7 lat temu

Nie wiedziałam, że dla mężczyzn też jest HTZ i, że panowie mają takie przykre objawy andropauzy 🙁

Zostaw komentarz