Seks

Seks po zawale

Po przebytym zawale bardzo często rezygnujemy z dotychczasowego życia seksualnego. Wpływa to niekorzystnie na relacje z partnerem oraz powoduje liczne nieporozumienia. Wszystkiemu winny jest strach.

Po przebytym zawale bardzo często rezygnujemy z dotychczasowego życia seksualnego. Wpływa to niekorzystnie na relacje z partnerem oraz powoduje liczne nieporozumienia. Wszystkiemu winny jest strach.

Najzwyczajniej w świecie boimy się o swoje zdrowie. Uważamy, że seks oraz związane z nim „uniesienia” mogą pogorszyć nasz stan oraz znów doprowadzić do kolejnej, niekoniecznie przyjemnej wycieczki do szpitala. Zupełnie niepotrzebnie!

Kiedy można powrócić do współżycia?

Po upływie okresu abstynencji seksualnej, o której powinien poinformować nas lekarz podczas wizyty w szpitalu, można bez przeszkód wrócić do regularnych zbliżeń z partnerem. W przypadku kobiet jest to z reguły od 6 do 8 tygodni, zaś w przypadku panów sprawa nieco się komplikuje. Koniecznie powinni udać się oni na konsultację lekarską. Specjalista określi do jakiej kategorii można zakwalifikować ich stan zdrowia. Jeśli wyniki badań wskazują, ze ryzyko ponownego zawału jest niskie, do baraszkowania w sypialni można wrócić po 6 tygodniach. Jeśli okaże się, że występują pojedyncze zaburzenia rytmu serca, mężczyzna będzie musiał poddać się dodatkowemu leczeniu. Czasami zdarza się tak, iż lekarz orzeka, że współżycie stanowi zbyt duże obciążenie dla organizmu. Wtedy abstynencja seksualna jest o wiele dłuższa. Jak bardzo? O tym decyduje specjalista.

W jakiej pozycji się kochać?

Na początku warto korzystać z dobrodziejstwa seksu oralnego oraz innych pieszczot, które nie będą wymagały dużego wysiłku. W późniejszym czasie, w przypadku pań po zawale polecana jest pozycja „misjonarska”. Jeśli chodzi o panów, należy uprawiać seks w pozycji „na łyżeczkę” lub na „jeźdźca”. Są one wygodne i komfortowe dla obu partnerów oraz dostarczają wiele przyjemności.

Co zrobić kiedy boli?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych w trakcie trwania stosunku, należy zwolnić tempo i spokojnie położyć się na ok. 15 minut. Występujące duszności i trudności z oddychaniem powinny ustąpić. Jeśli jednak towarzyszą nam przy każdym zbliżeniu – należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi.

Co jest najważniejsze w rekonwalescencji?

W trakcie naszego powrotu do zdrowia ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich, trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz przyjmowanie lekarstw. Jednak istnieją pewne dwa czynniki, które ogromnie wpływają na skrócenie czasu rekonwalescencji. Są nimi zrozumienie oraz ciepło, jakimi otacza nas partner.

Nie wolno mieć do ukochanej osoby pretensji .Każdy organizm regeneruje się w swoim tempie. Nasze wsparcie oraz optymizm sprawią, iż nasza połówka poczuje się o wiele lepiej, co ułatwi jej powrót do zdrowia.

Natalia Herzog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *