Męska Stefa Zdrowia Zdrowie

Depresja u mężczyzn

Depresja jest chorobą duszy i ciała, która odbiera radość życia oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Z tą przypadłością częściej borykają się kobiety, ale dotyka ona również mężczyzn.

Depresja jest chorobą duszy i ciała, która odbiera radość życia oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Z tą przypadłością częściej borykają się kobiety, ale dotyka ona również mężczyzn.

Paradoksalnie panie rzadziej decydują się na ostateczne rozwiązania. Przed próbą samobójczą powstrzymują je zobowiązania. Kobiety czują się odpowiedzialne za rodzinę, znajomych i projekty, którymi zajmują się w firmie. Gdy życie traci barwy, działają jak automat, nie zwracając przy tym uwagi na swoje samopoczucie. Panie czują się niezastąpione i to przekonanie spycha na boczny tor myśli samobójcze. Jak można odebrać sobie życie, gdy dziecko potrzebuje pomocy przy odrabianiu lekcji? Kto ugotowałby obiad mężowi i wyprowadził psa na wieczorny spacer? Ze względu na obowiązki kobiety unikają ostatecznych rozwiązań, jednocześnie wszechobecna presja odbiera im radość życia.

Depresja – choroba przeżywana w ciszy

Depresja mężczyzn często przebiega po cichu i przybiera inny wymiar. Panowie, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne, rzadko skarżą się na swój los. Skrytość mężczyzn utrudnia rozpoznanie depresji. W naszej kulturze przyjęło się, że głowa rodziny nie powinna okazywać słabości. Mąż, który przyznaje się do problemów, przynosi wstyd swoim walecznym przodkom. Od partnera oczekujemy wsparcia, stabilizacji i zapewnienia bezpieczeństwa finansowego. Jeśli mężczyzna nie radzi sobie na polu zawodowym, nierzadko uchodzi za mięczaka. Panowie zostali wychowani w w przeświadczeniu, iż nie należy okazywać emocji. Łzy i strach uchodzą za domenę kobiet. Wzorce zaszczepione w domu rodzinnym w dorosłym życiu nierzadko okazują się kamieniem węgielnym, który ciągnie mężczyznę na dno.

Panowie często wpadają w pułapki, które nieświadomie zastawili ich rodzice. Ojciec, który nie tolerował płaczu, miał dobre intencje. Wierzył, że krytykując pewne postawy, wychowa dziecko na człowieka silnego i zaradnego. Niezłomny charakter miał ułatwić mu start w dorosłe życie. Osoby, które nie boją się wyzwań i wytrwale zmierzają do celu, częściej odnoszą sukcesy. Odwaga stanowi niezwykle cenny kapitał, który procentuje awansami i wysokimi zarobkami. Niestety, wychowywanie syna na Herkulesa niesie ze sobą poważne zagrożenie. Dziecko, któremu nie wolno było okazywać emocji, w dorosłym życiu nie potrafi prosić o pomoc. Kobiety znajdują się w lepszej sytuacji, ponieważ nikt nie zwalczał w nich naturalnych zachowań, które stanowią bufor dla psychiki. Gdy pojawiają się problemy, panie często telefonują do przyjaciółki, mamy czy znajomej ze studiów. Dzieląc się swoimi obawami z innymi ludźmi, częściowo pozbywamy się negatywnych emocji i niespodziewanie znajdujemy rozwiązania.

Rozmowa z partnerem

Stanów depresyjnych nie należy lekceważyć. Stan smutku i przygnębienia może skłonić chorego do podjęcia próby samobójczej. Niestety, wiele osób myli depresję z chandrą i błędnie zakłada, że złe emocje przeminą. Choć wszystkim zdarzają się chwile słabości, nie każdy potrafi uporać się ze smutkiem, niektórzy potrzebują pomocnej dłoni. Gdy widzimy, że naszego męża coś trapi, przeprowadźmy z nim szczerą rozmowę. Przed jej rozpoczęciem zadbajmy o odpowiednią atmosferę, zapewnijmy partnerowi poczucie bezpieczeństwa i intymności. Rozmowę należy dokładnie zaplanować i wybrać odpowiedni moment. Nie rozpoczynajmy dyskusji podczas zakupów w hipermarkecie czy wizyty u teściów. Jeśli zależy nam na uzyskaniu szczerych odpowiedzi, nie zadajmy intymnych pytań w przypadkowych, obcych miejscach.

Jeśli mąż uparcie twierdzi, że nie ma żadnych problemów, okażmy mu zrozumienie. Zaznaczmy, że zawsze może liczyć na nasze wsparcie pod warunkiem, że poprosi o pomoc. Taka deklaracja jest stosunkowo neutralna, partner nie powinien czuć się osaczony. Jednocześnie wysyłamy sygnał ukochanemu, że jesteśmy obok i myślimy o nim. Gdy na rozmowę jest za późno, mąż spędza całe dnie w łóżku, nie chce jeść, rezygnuje ze spotkań z kolegami, poprośmy o pomoc specjalistę. W przypadku nasilonych stanów depresyjnych pomóc mogą wyłącznie leki. Psychoterapia odgrywa niezwykle istotną rolę w wychodzeniu na prostą, ale podczas spotkań ze specjalistą chory musi być świadomy. To od jego silnej woli zależy, czy pokona depresję. W przypadku tego podstępnego schorzenia motywacja stanowi klucz do sukcesu.

Depresja u mężczyzn – przyczyny

Depresja mężczyzn miewa różne podłoże. Wielu panów przeżywa porażki na polu zawodowym, nierzadko utrata kontrahenta czy awans młodszego kolega urasta do rangi katastrofy. Frustracja, jaka towarzyszy perturbacjom w firmie, odbija się negatywnie na zdrowiu naszych partnerów. Mężczyźni często uważają, iż pozycja zawodowa determinuje ich wartość. Jeśli ją tracą, ich samoocena gwałtownie spada. Jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć, z jaką może zmierzyć się nas mąż, jest zwolnienie. Panowie czują się odpowiedzialni za zapewnienie bytu rodzinie, wszak przez wieki to właśnie oni przynosili do domu pieniądze czy upolowaną zwierzynę. Wprawdzie świat zmienił się o 180 stopni, kobiety coraz częściej piastują kierownicze stanowiska i zarabiają więcej od swoich partnerów, ale pewne schematy wciąż rządzą męskim umysłem.

W walce z depresją niezwykle istotną rolę odgrywa wsparcie bliskich, świadomość, że obok nas żyją ludzie, dla których jesteśmy ważni, pozwala uporać się z demonami. Naukowcy przypuszczają, że problem prawdopodobnie będzie się nasilał. Współczesny tryb życia nie służy budowaniu bliskich relacji międzyludzkich, a to właśnie one zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji. Lepszym zdrowiem psychicznym cieszą się te osoby, które podczas spaceru z przyjacielem mogą dać upust swoim frustracjom.

Komentarze (2)

pati25

4 lata temu

Mężczyźni też cierpią na depresję..I właśnie mężczyźni najczęściej popełniają samobójstwa,których przyczyną jest depresja

eve

4 lata temu

nasi panowie tez sa wrazliwcami podatnymi jak widac na depresje,nie jest to tylko typowo kobieca przypadlosc

Zostaw komentarz