O demencji, zwanej również otępieniem, mówimy wówczas, gdy dochodzi do obniżenia sprawności umysłowej wskutek uszkodzenia mózgu. Zdiagnozowanie tej przypadłości nastręcza lekarzom sporo trudności.

Specjaliści wciąż spierają się o definicję demencji. Choroba często różni się przebiegiem. Otępienie umysłowe do niedawna traktowano jako jeden z naturalnych objawów procesów starzenia. Jak manifestuje się demencja?

Otępienie umysłowe

W przypadku otępienia mówimy o dolegliwości natury psychicznej, która nie jest konkretną jednostką chorobową. Wyróżniamy kilka czynników, które mogą uszkodzić mózg i tym samym przyczynić się do wystąpienia demencji.

Objawy demencji

Osoby, które zmagają się z otępieniem umysłowym, często skarżą się na problemy z pamięcią. W miarę upływu czasu przestają rozpoznawać krewnych, zapominają o zażyciu leków itp. Ludzie, którzy cierpią na demencję, wymagają troskliwej opieki. Ze względu na problemy z pamięcią codzienne czynności stają się dla nich nie lada wyzwaniem.

Otępienie umysłowe – przypadłość ludzi starszych?

Na ogół demencja występuje u ludzi w sędziwym wieku, ale nie jest to regułą. Wśród osiemdziesięciolatków można znaleźć osoby, którym sprawności intelektualnej mogliby pozazdrościć 60-latkowie. Jeśli zauważymy, że nasz krewny lub znajomy ma problemy z pamięcią, namówmy go na wizytę u specjalisty.

Problemy z pamięcią

W miarę upływu czasu stan chorych na demencję pogarsza się. Początkowo człowiek, dotknięty tą przypadłością, ma problem z przywołaniem treści ostatnich rozmów. Następnie pojawia się dezorientacja, chory nie potrafi odnaleźć się w czasie i przestrzeni. Powrót z piekarni, która znajduje się nieopodal miejsca zamieszkania, przysparza mu problemów. Następnie w życie osoby, cierpiącej na otępienie umysłowe, wkrada się strach. Otaczający ją świat staje się obcy i nieznany. Chory ma problem z rozpoznaniem krewnych.

Demencja – diagnostyka

Kiedy do lekarza zgłasza się pacjent z podejrzeniem demencji, lekarz powinien zlecić stosowne badania. Najczęściej wykonuje się psychometryczne testy zdolności umysłowych, analizę krwi i tomografię komputerową mózgu.