5. Nie zapominaj o stopach
Stopy to serce dla biegacza, motor, paliwo napędowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o ich kondycję i stan. Zwłaszcza po długich wybieganiach.
Śledząc historię doświadczonych biegaczek, bardzo często z trwogą słuchamy o odciskach, otarciach, czarnych i wrastających paznokciach. Na początku przygody z bieganiem nie odczuwamy podobnych skutków, ale w miarę jak zwiększamy swoje wymagania treningowe, a co za tym idzie, dystans, pewnych dolegliwości ciężko całkowicie uniknąć. Można jednak starać się im zapobiegać, poprzez odpowiednie przygotowanie i pielęgnację.
W co się wyposażyć by być przygotowaną na każdą ewentualność? Poniżej krótka lista:
1. Przeciwko otarciom i odciskom profilaktycznie – wazelina kosmetyczna
2. Przeciwko otarciom i odciskom, gdy już się pojawią i zabolą – maść z antybiotykiem
3. Grzybica – płyn lub maści przeciwgrzybicze, dostępne również bez recepty plus zasypka przeciwgrzybicza wysuszająca stopy i zatrzymująca rozwój choroby
4. Kąpiele dla stóp – mogą być np. na bazie specjalnych rozluźniających soli, idealne dla zmęczonych i obolałych stóp
5. Plastry i bandaże
6. Przeciwko otarciom, grzybicom i odciskom – „oddychające”, bezszwowe skarpety
O konieczności zadbania o dopasowane buty, nie trzeba nawet wspominać.
7. Paliwo biegacza czyli odpowiednie posiłki
Więcej na temat posiłków biegacza przeczytasz już wkrótce w obszerniejszym artykule na ten temat. Musisz jednak pamiętać, że odpowiednio dopasowane menu jest kluczowym elementem zarówno przed jak i po treningu. Jakoś i ilość spożywanych potraw i produktów ma olbrzymi wpływa na nasze samopoczucie oraz kondycję i stan zdrowia. Organizm biegacza ma inne, specyficzne wymagania i potrzeby, które musisz realizować i spełniać właśnie poprzez prawidłowe odżywianie.
8. Czas ma znaczenie …
Dla wielu osób kwestią sporną jest czy lepiej jest biegać z rana czy wieczorem. Czynnikiem decydującym w tym temacie jest niejednokrotnie kalendarz codziennych obowiązków biegacza: trening jest zwyczajnie upychany w luki pomiędzy innymi zadaniami. Część biegających nie wyobraża sobie jednak wyrabiania porannych wybiegań. Inni z kolei, nie potrafią znaleźć motywacji gdy za oknem robi się ciemno. Tak naprawdę bardzo często jest to kwestia indywidualna: dopasowujesz godziny treningów do swojego samopoczucia. Wiesz, że rano nawet jeśli dobrze się rozciągniesz, Twoim mięśniom wciąż brakuje odpowiedniego rozgrzania : przełóż bieg na późniejszą godzinę. Czujesz, że wieczorem będziesz zbyt zmęczona po całym dniu walki w pracy: zrelaksuj się wolniejszym bieganiem zaraz po jej zakończeniu. Postaraj się odczytywać sygnały jakie wysyła Ci Twój organizm. Pamiętaj przy tym, że godziny treningu mogą mieć bardzo różny wpływ, np. wielu wieczornych biegaczy cierpi na lekką bezsenność.
9. ….miejsce również
Początkujący biegacz bardzo często wiele czasu poświęca na ustalenie swojej trasy, wybranie odpowiedniego miejsca, dopasowanie podłoża do możliwości. Jest to o tyle trudniejsze gdy mieszkasz w mieście i na przeszkodzie w zbudowaniu trasy treningu stają ci ulice, parkingi, gwar i chaos zatłoczonego miasta. Dlatego na początek warto odnaleźć w okolicy stadion z odpowiednią bieżnią i powoli budować swoją kondycję. Wiadomo, że po czasie trening tego typu zaczyna się nudzić, ponad to jest on zły z punktu widzenia rozwojowego – powtarzając wciąż rutynowo tą samą trasę, po czasie nie rejestrujemy żadnych postępów. Dlatego tak ważne jest urozmaicanie sobie treningu poprzez stopniowe wprowadzania różnych jego form, np. podbiegów, biegów w terenie itp. Tego typu rozwiązania dobrze wpływają zarówno na kondycję fizyczną jak i psychiczną, biegacza.
10. Wzmacniaj się ćwiczeniami
Nie każdy biegacz stosuje się do tej sugestii, dla wielu jest to jednak jeden z ważniejszych elementów prawidłowego treningu tygodniowego. Ćwiczenia siłowe wzmacniające mięśnie i budujące wytrzymałość i siłę, bardzo często dodają solidnego „kopa”. Niekoniecznie musisz chodzić na siłownie- dla niektórych to zwyczajnie za wiele. Ciekawą opcja są z kolei treningi obwodowe, na które decyduje się bardzo wiele biegaczy. Budują mięśnie, dodają siły, wzmacniają również psychicznie.
Inną alternatywą jest także joga lub różne formy fitnessu. Poza zdecydowanymi korzyściami dla ciała, są dobre również ze względu na poprawę nastawienia i kondycji psychicznej: relaksują, bawią, wzmacniają.
11. Magia odpoczynku
Bo nikt nie jest niezniszczalny. Czasem trzeba wyłączyć GPS, odłożyć buty do szafki i spokojnie rozluźnić mięśnie. Daj im czas na zbudowanie, odpowiedni odpoczynek i regenerację. Dni przerwy są bardzo ważne w każdym planie treningowym, a dobrze spożytkowanego potrafią zdziałać cuda.