Jesień życia Rodzina

Czy oddać rodzica do domu seniora?

Czy oddanie rodziców do domu spokojnej starości jest niemoralne? Czym kierować się przy podjęciu tak trudnej decyzji? Jak wybrać najlepszy dom seniora dla naszych najbliższych?

Czy oddanie rodziców do domu spokojnej starości jest niemoralne? Czym kierować się przy podjęciu tak trudnej decyzji? Jak wybrać najlepszy dom seniora dla naszych najbliższych?

Dom rodzinny czy dom opieki?

Kiedy zadamy sobie pytanie, czy chcielibyśmy spędzić jesień naszego życia w domu starców, od razu przychodzi nam do głowy odpowiedź: oczywiście, że nie! Czy zatem oddanie do takiego ośrodka naszego ojca lub matki, jest moralnie w porządku? Wiele osób potępia takie postępowanie, upatrując w tym zrzeczenia się odpowiedzialności za rodzica, pozbycia się kłopotu. Z pewnością część ludzi tak właśnie robi.

Dla innych decyzja o oddaniu schorowanego seniora do domu opieki jest bardzo trudna i bolesna, poprzedzona wyrzutami sumienia, a czasem nawet potępieniem ze strony otoczenia. Czy tak musi być? Jest jeszcze inna strona medalu – starsze, samotne osoby same decydują się na dom spokojnej starości, ponieważ nie mogą liczyć na pomoc z niczyjej strony.

Choć ośrodki opiekuńcze są kreowane jako miejsca agonii i bezduszności, w rzeczywistości niosą pomoc wielu schorowanym i czasami samotnym osobom.

Kiedy oddać rodzica do domu seniora?

Czas zerwać ze stereotypem domów starości, jako umieralni, w których dogorywają opuszczeni przez rodziny staruszkowie. Nasze społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, a pracuje coraz dłuższej.

Jak poradzić sobie, mając na głowie rodzinę, dom, pracę i schorowanego rodzica? Bardzo często opieka, jaką zapewniamy seniorom w domu, zaczyna być niewystarczająca – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą przewlekłe, ciężkie choroby, wymagające stałej opieki, albo dolegliwości psychiczne, które pojawiają się w starszym wieku.

O tym, czy oddać rodzica do domu seniora musi zdecydować cała rodzina, najlepiej przy udziale samego zainteresowanego. Powinny przeważyć przede wszystkim względy zdrowotne i dobro naszego rodzica. Pomyśl, czy jesteś w stanie zagwarantować mu uwagę, jakiej potrzebuje?

Decyzja o wyborze ośrodka musi być dobrze przemyślana. Kiedy już zdecydujemy o umieszczeniu seniora w domu spokojnej starości, jego wybór również nie może być przypadkowy.

Jak wybrać najlepszy ośrodek dla seniora?

Rodziny starszych osób często czują się winne na samą myśl o oddaniu seniora do domu spokojnej starości. Tymczasem decyzja o przekazaniu opieki nad osobą chorą wykwalifikowanemu personelowi może być lepsza, niż próba opieki na własną rękę.

Dom spokojnej starości, który spełnia wszystkie standardy i normy, to nowoczesny ośrodek opiekuńczy, w którym senior będzie miał zagwarantowaną całodobową opiekę medyczną, rozrywkę oraz towarzystwo innych osób.

To nie więzienie ani zakład przymusowego pobytu, ale rodzaj sanatorium. Potwierdzają to pensjonariusze i ich rodziny, które mogą nawet zostać w ośrodku na kilka dni. Wybór domu seniora powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem i być dostosowany do potrzeb starszej osoby – zwłaszcza jej dolegliwości i chorób.

Oprócz podstawowej opieki medycznej i pielęgniarskiej, warto sprawdzić jak wygląda kwestia posiłków, czystość pokoi i łazienek oraz na jakie zajęcia dodatkowe mogą liczyć starsze osoby. Seniorzy mają się czuć w ośrodku opiekuńczym jak w pensjonacie, na zasłużonych wakacjach.

Osoby, które oddają swoich rodziców do domu spokojnej starości, to nie zawsze bezduszne, wyrodne dzieci. Czasami ośrodek z wykwalifikowaną opieką jest dla seniora najlepszym wyjściem, pod warunkiem, że rodzina nie zapomni o jego istnieniu i nie przestanie się o niego troszczyć, tak jak do tej pory.

Komentarze

Anka

5 lat temu

https://domyopieki.pl/prezentacja/senior-med-centrum-opieki,2042167.html a ja serdecznie polecam ten ośrodek. Cicho spokojnie to czego starszym ludziom trzeba , fajne zajęcia różne koncerty , zajęcia terapeutyczne tance ogladanie filmów , i wiele innych atrakcji dla starszych osob. Przebywa tam moj dziadek. Przeniosłam go z innego domu w którym nie miał odpowiednich warunków.. chodził zaniedbany , narzekał na posiłki a co najgorsze gdy przyjezdzałam prosil mnie o picie .. ptrafił wypic 3 szklanki na raz jakiegos soku lub wody … po tych sytuacjach stwierdziłam że dziadzio dłuzej tam przebywac nie może i znaleźlismy Seniormed który miał same dopbre opinie 🙂 Dziadkowi obecnie mija tam 2 rok i jest bardzo zadowolony ! dzięki pomocy opiekunek chodzi czysty najedzony napojony a co najwazniejsze z leżącego starszego Pana zrobił się chodzący przy chodziku żartowniś! Serdecznie polecam !
Pozdrawiam

Zostaw komentarz