Czy oddanie rodziców do domu spokojnej starości jest niemoralne? Czym kierować się przy podjęciu tak trudnej decyzji? Jak wybrać najlepszy dom seniora dla naszych najbliższych?

Dom rodzinny czy dom opieki?

Kiedy zadamy sobie pytanie, czy chcielibyśmy spędzić jesień naszego życia w domu starców, od razu przychodzi nam do głowy odpowiedź: oczywiście, że nie! Czy zatem oddanie do takiego ośrodka naszego ojca lub matki, jest moralnie w porządku? Wiele osób potępia takie postępowanie, upatrując w tym zrzeczenia się odpowiedzialności za rodzica, pozbycia się kłopotu. Z pewnością część ludzi tak właśnie robi.

Dla innych decyzja o oddaniu schorowanego seniora do domu opieki jest bardzo trudna i bolesna, poprzedzona wyrzutami sumienia, a czasem nawet potępieniem ze strony otoczenia. Czy tak musi być? Jest jeszcze inna strona medalu – starsze, samotne osoby same decydują się na dom spokojnej starości, ponieważ nie mogą liczyć na pomoc z niczyjej strony.

Choć ośrodki opiekuńcze są kreowane jako miejsca agonii i bezduszności, w rzeczywistości niosą pomoc wielu schorowanym i czasami samotnym osobom.

Kiedy oddać rodzica do domu seniora?

Czas zerwać ze stereotypem domów starości, jako umieralni, w których dogorywają opuszczeni przez rodziny staruszkowie. Nasze społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, a pracuje coraz dłuższej.