Diety odchudzające Kuchnia

Dieta makrobiotyczna oczyszcza i odchudza

Naturalna medycyna chińska nie raz zaskakiwała nas swoją mądrością. Choć dieta makrobiotyczna powstała zaledwie sto lat temu, czerpie z niej wszystko, co najlepsze. Dzieli żywność na Yin i Yang, wychodząc z założenia, że spożywanie musi opierać się na równowadze pomiędzy nimi.

Naturalna medycyna chińska nie raz zaskakiwała nas swoją mądrością. Choć dieta makrobiotyczna powstała zaledwie sto lat temu, czerpie z niej wszystko, co najlepsze. Dzieli żywność na Yin i Yang, wychodząc z założenia, że spożywanie musi opierać się na równowadze pomiędzy nimi.

W zgodzie z prawami natury

Dieta makrobiotyczna polega na odpowiednim sposobie dobierania i łączenia pokarmów. To dieta naturalna, która opiera się na ziarnach zbóż, kiełkach, roślinach, warzywach i owocach.
Makrobiotyka wyklucza jedzenie mięsa (za wyjątkiem ryb) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (mleko, jajka, ser, masło). Oczywiście, nie wolno także sięgać po wszelkiego rodzaju żywność przetworzoną, gazowane napoje i warto odstawić kawę, alkohol, herbatę, ostre przyprawy, papierosy. Dieta trwa ok. dwa miesiące, w ciągu których organizm oczyszcza się i odnawia. W tym czasie można zrzucić na wadze minimum 5 kilogramów.

Założenia makrobiotyki

Zasady diety są bardzo ściśle określone – zarówno co do ilości pokarmów, jak i sposobu przyrządzania potraw. Produkty roślinne stanowią podstawę makrobiotyki.

Dieta składa się w 50% z pełnych ziaren zbóż (żyto, owies, jęczmień, pszenica, brązowy ryż, kukurydza, gryka).

25% stanowią świeże warzywa (jednak niewskazane są: ziemniaki, pomidory, papryka, cukinia, bakłażany). 10% to rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica), soja i jej przetwory, orzechy i nasiona oraz ryby (pstrąg, dorsz, karp, flądra, halibut).

Kolejne 10% to płyny pochodzące z zup (przygotowane z warzyw lub soi), specjalnie przygotowane napary (bancha, herbata z prażonego ryżu albo jęczmienia) oraz woda niegazowana. 5% stanowią owoce – świeże, sezonowe i lokalne (nie wolno jeść owoców egzotycznych ani pić soków).

Nie dla menopauzowiczek

Dieta makrobiotyczna nie jest przeznaczona dla wszystkich. Nie powinny z niej korzystać kobiety, które przechodzą „menopauzę”:http://www.menopauza.pl, osoby zmagające się z osteoporozą, z nadczynnością tarczycy, kamicą nerkową, z problemami z układem krążenia i układem pokarmowym, a także kobiety w ciąży, dzieci i młodzież. Makrobiotyka nie jest łatwą sztuką. Dobrze przeprowadzona dieta makrobiotyczna może dać wiele korzyści dla organizmu. Jednak nieprawidłowa dieta może doprowadzić do osłabienia, a nawet do anemii.

Ponieważ dieta makrobiotyczna posiada wiele przeciwwskazań i czasami może się obrócić przeciwko nam, zaleca się skonsultowanie z lekarzem, a najlepiej z dietetykiem. Nie zawsze to, co jest dobre dla innych, jest dobre dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *