Ach, te dzieciaki! Rodzina

Czy jestem nadopiekuńcza?

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że są zbyt nadopiekuńczy względem swoich dzieci. Myślą, że troska jest oznaką miłości. Tymczasem nadopiekuńczość może być bardzo niebezpieczna. Sprawdź, czy jesteś nadopiekuńcza!

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że są zbyt nadopiekuńczy względem swoich dzieci. Myślą, że troska jest oznaką miłości. Tymczasem nadopiekuńczość może być bardzo niebezpieczna. Sprawdź, czy jesteś nadopiekuńcza!

Test na nadopiekuńczość

  1. Czy uważasz, że tylko ty potrafisz odpowiednio zadbać o swoje dziecko?
  2. Czy nie lubisz zostawiać dziecka pod opieką kogoś innego?
  3. Czy jednym z twoich głównych tematów rozmów ze znajomymi i rodziną jest twoje dziecko?
  4. Czy lubisz planować przyszłość swojego dziecka?
  5. Czy lubisz narzucać swojemu dziecku w jaki sposób ma spędzać czas wolny?
  6. Czy wydaje ci się, że twoje dziecko zwykle nie wie czego chce?
  7. Czy uważasz, że lepiej będzie, jeśli ty będziesz decydować o wszystkim, co dotyczy twojego dziecka?
  8. Czy często wyręczasz swoje dziecko nawet w prostych czynnościach i pomagasz mu we wszystkim, mimo że jest już duże?
  9. Czy często odpowiadasz za swoje dziecko na pytania skierowane do niego, wypowiadasz się w jego imieniu?
  10. Czy nie możesz znieść myśli, że twoje dziecko może popełniać błędy, zwłaszcza kiedy sama możesz podpowiedzieć mu jak przejść przez życie unikając jakichkolwiek pomyłek?

Jestem nadopiekuńcza

Jeśli na przynajmniej kilka pytań udzieliłaś twierdzącej odpowiedzi powinnaś się poważnie zastanowić nad swoim postępowaniem. vJeśli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco – zdecydowanie jesteś nadopiekuńcza* i twoje zachowanie może bardzo negatywnie wpływać na wychowanie dziecka.

Do czego prowadzi nadopiekuńczość

Istnieje bardzo cienka granica między naturalną chęcią chronienia dziecka, a nadopiekuńczością, która może wyrządzić dziecku prawdziwą krzywdę. Nadopiekuńczość może zaburzyć prawidłowy rozwój psychologiczny dziecka. Osoba, która w dzieciństwie była otaczana nadopiekuńczymi rodzicami, jest w dorosłym życiu mniej pewna siebie i niesamodzielna. Nie potrafi sobie poradzić w prostych sprawach, nie umie samodzielnie decydować, a życie często ją przerasta. Rodzice zamiast chronić dziecko uczą je bezradności i trzymają pod kloszem.

Walka z nadopiekuńczością

Najważniejsze to uświadomić sobie, że przesadna troska także może być dla dziecka krzywdząca. Daj swojemu dziecku więcej wolności i pozwól mu na samodzielność. To bardzo trudne, wręcz niemożliwe, aby przestać się martwić o własne dziecko. Warto jednak pozwolić mu samodzielnie zdobywać doświadczenie, decydować o sobie, uczyć na własnych błędach. Dzięki temu dziecko wyrośnie na zdrowego emocjonalnie człowieka, który wie czego chce w życiu i potrafi sobie poradzić nawet w najtrudniejszej sytuacji – bez pomocy rodziców.

Nawet jeśli jesteś nadopiekuńczą matką – wszystko jeszcze możesz zmienić. Uświadom sobie gdzie tkwi błąd i zmień swoje zachowanie dla dobra własnego dziecka. Warto pamiętać, że nadopiekuńczość nie ma nic wspólnego z miłością.

M. Witczak

Komentarze

ewalub

4 lata temu

Bywam nadopiekuńcza, muszę to przyznać 🙂

Zostaw komentarz