W języku kosmetycznym dość często możemy spotkać się z określeniem „cera dojrzała”. Do niedawna termin ten był używany w stosunku do kobiet w wieku około menopauzalnym, ale obecnie granica ta zaczyna przesuwać się znacznie niżej, do chwil kiedy zaczynają być widoczne pierwsze oznaki upływającego czasu.

Zmarszczki pojawiają się zwykle około 30 roku życia, chociaż w tym okresie cera nadal zachowuje bardzo dobrą jędrność i sprężystość, a owal twarzy jest regularny i nie ma cech opadania. Starzenie skóry jest związane z czynnikami wewnątrzpochodnymi i zewnątrzpochodnymi.

Do pierwszej grupy należą przede wszystkim: genetyka i rodzaj cery. Teoretycznie nie mamy w pływu na nasze predyspozycje genetyczne, ale na pewno warto zaznaczyć, że zdrowa dieta, wysiłek fizyczny i pielęgnacja dostosowana do potrzeb skóry to bardzo ważne elementy, które pomagają jak najdłużej zachować zdrowy i młody wygląd.

Najważniejszym czynnikiem zewnątrzpochodnym wpływających na starzenie się skóry jest promieniowanie ultrafioletowe i ilość ekspozycji na nie już od okresu dzieciństwa. Ochrona przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA to jeden z najistotniejszych aspektów przeciwdziałania przyspieszonemu starzeniu się skóry. Przez długi czas uważano, że to głównie promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za starzenie się skóry, ale od końca lat 90-tych ubiegłego wieku stwierdzono, że to jednak UVA jest tym promieniowaniem, które jest główną przyczyną fotostarzenia. Promieniowanie UVB działa dość powierzchownie i wpływa głównie na naskórek. UVA (320-400nm) to bardzo niebezpieczne promieniowanie, przed którym nie chronią nas ani chmury, ani szyby okienne i samochodowe. Penetruje ono głęboko w skórę i dosięga poziomu skóry właściwej. Promieniowanie UVA kumuluje się w skórze w trakcie całego życia, a jego efekty są widoczne dopiero po latach i zazwyczaj są już nieodwracalne. Na niekorzystne działanie UVA szczególnie silnie jesteśmy narażeniu w trakcie wizyt w solarium. Szacuje się, że już piętnastominutowy seans w solarium dostarcza nam takiej ilości UVA jak całodzienny pobyt na słońcu. UVA uszkadza włókna sprężyste, niszczy struktury kolagenowe i elastyczne, powoduje destrukcje łącznotkankowego rusztowania skóry.

Kolejnym egzogennym czynnikiem, który znacząco przyspiesza starzenie się skóry jest palenie tytoniu. Dym papierosowy to groźne źródło wolnych rodników. Pod jego wpływem dochodzi do niszczenia antyoksydantów i uszkodzenia białek skóry. Nikotyna przyspiesza degradację kolagenu, niszczy włókna sprężyste, powoduje skurcz naczyń, przez co tkanki otrzymują znacznie mniej tlenu. Nikotyna doprowadza do rozpadu dobroczynnie działających na skórę estrogenów, dochodzi do utraty wody, upośledzenia procesów regeneracji i zmniejszenia syntezy kolagenu. Badania dowodzą, że palenie paczki papierosów dziennie przyspiesza fizjologiczne starzenie się skóry o prawie dziesięć lat.