Sekrety kosmetyków Uroda

Cera dojrzała, przyczyny starzenia się skóry, zmarszczki w okolicy oczu

W języku kosmetycznym dość często możemy spotkać się z określeniem „cera dojrzała”. Do niedawna termin ten był używany w stosunku do kobiet w wieku około menopauzalnym, ale obecnie granica ta zaczyna przesuwać się znacznie niżej, do chwil kiedy zaczynają być widoczne pierwsze oznaki upływającego czasu.

W języku kosmetycznym dość często możemy spotkać się z określeniem „cera dojrzała”. Do niedawna termin ten był używany w stosunku do kobiet w wieku około menopauzalnym, ale obecnie granica ta zaczyna przesuwać się znacznie niżej, do chwil kiedy zaczynają być widoczne pierwsze oznaki upływającego czasu.

Zmarszczki pojawiają się zwykle około 30 roku życia, chociaż w tym okresie cera nadal zachowuje bardzo dobrą jędrność i sprężystość, a owal twarzy jest regularny i nie ma cech opadania. Starzenie skóry jest związane z czynnikami wewnątrzpochodnymi i zewnątrzpochodnymi.

Do pierwszej grupy należą przede wszystkim: genetyka i rodzaj cery. Teoretycznie nie mamy w pływu na nasze predyspozycje genetyczne, ale na pewno warto zaznaczyć, że zdrowa dieta, wysiłek fizyczny i pielęgnacja dostosowana do potrzeb skóry to bardzo ważne elementy, które pomagają jak najdłużej zachować zdrowy i młody wygląd.

Najważniejszym czynnikiem zewnątrzpochodnym wpływających na starzenie się skóry jest promieniowanie ultrafioletowe i ilość ekspozycji na nie już od okresu dzieciństwa. Ochrona przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA to jeden z najistotniejszych aspektów przeciwdziałania przyspieszonemu starzeniu się skóry. Przez długi czas uważano, że to głównie promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za starzenie się skóry, ale od końca lat 90-tych ubiegłego wieku stwierdzono, że to jednak UVA jest tym promieniowaniem, które jest główną przyczyną fotostarzenia. Promieniowanie UVB działa dość powierzchownie i wpływa głównie na naskórek. UVA (320-400nm) to bardzo niebezpieczne promieniowanie, przed którym nie chronią nas ani chmury, ani szyby okienne i samochodowe. Penetruje ono głęboko w skórę i dosięga poziomu skóry właściwej. Promieniowanie UVA kumuluje się w skórze w trakcie całego życia, a jego efekty są widoczne dopiero po latach i zazwyczaj są już nieodwracalne. Na niekorzystne działanie UVA szczególnie silnie jesteśmy narażeniu w trakcie wizyt w solarium. Szacuje się, że już piętnastominutowy seans w solarium dostarcza nam takiej ilości UVA jak całodzienny pobyt na słońcu. UVA uszkadza włókna sprężyste, niszczy struktury kolagenowe i elastyczne, powoduje destrukcje łącznotkankowego rusztowania skóry.

Kolejnym egzogennym czynnikiem, który znacząco przyspiesza starzenie się skóry jest palenie tytoniu. Dym papierosowy to groźne źródło wolnych rodników. Pod jego wpływem dochodzi do niszczenia antyoksydantów i uszkodzenia białek skóry. Nikotyna przyspiesza degradację kolagenu, niszczy włókna sprężyste, powoduje skurcz naczyń, przez co tkanki otrzymują znacznie mniej tlenu. Nikotyna doprowadza do rozpadu dobroczynnie działających na skórę estrogenów, dochodzi do utraty wody, upośledzenia procesów regeneracji i zmniejszenia syntezy kolagenu. Badania dowodzą, że palenie paczki papierosów dziennie przyspiesza fizjologiczne starzenie się skóry o prawie dziesięć lat.

Kolejnym czynnikiem, który ma bardzo ważny wpływ na szybkość starzenia się skóry jest dieta. To nie zakupione w aptece suplementy, ale dobrze zbilansowane posiłki, zawierające 600-800 gramów warzyw i owoców dziennie powodują, że dostarczamy naszemu organizmowi i skórze odpowiednią porcję witamin i minerałów, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Produkty spożywcze mogą dostarczyć skórze tak potrzebnych jej antyoksydantów. Zawarte są one między innymi w takich produktach jak: zielona herbata, soja, jabłka, czereśnie, winogrona, brokuły i pomidory. Inne ważne czynniki, które mogą wpływać na wygląd skóry to: tryb życia, stan zdrowia, poziom stresu oraz systematyczna i odpowiednio dobrana pielęgnacja.

Od niedawna bardzo wiele uwagi poświęca się przeciwdziałaniu wysuszeniu skóry. Suchość skóry powoduje, że zmarszczki powstają znacznie szybciej. Starzenie się skóry kobiet w dużej mierze jest zależne od okresu menopauzy (średni wiek menopauzy to 49-52 lata). Definitywne ustanie funkcji jajników i związany z tym drastyczny spadek estrogenów prowadzą do licznych, niekorzystnych zmian w obrębie naskórka. Dochodzi do spowolnienia podziałów komórkowych, ścieńczenia warstw naskórka, zmniejszenia przylegania komórek, spadku gęstości skóry oraz zaburzeń syntezy kolagenu.

Cechy dojrzałej skóry to:

  • obecność zmarszczek,
  • utrata elastyczności,
  • suchość skóry,
  • przebarwienia i odbarwienia,
  • pojawienie się teleangiektazji
  • nadmierne rogowacenie związane ze zmniejszeniem aktywności gruczołów potowych i łojowych.


W dojrzałej skórze dochodzi do zmniejszenia ilości naczyń włosowatych oraz upośledzenie wydzielania melaniny przez co skóra staje się bardziej blada. Pierwsze widoczne zmarszczki pojawiają się zwykle w górnych partiach twarzy i dotyczą cienkiej skóry w okolicy oczu oraz skóry w obrębie czoła. Wyróżniamy kilka rodzajów zmarszczek. Zmarszczki mimiczne, które powstają prostopadle do przebiegu mięśnia, biegną zwykle jako kilka poziomych linii i uwidaczniają się w trakcie ruchów mimicznych twarzy. Zmarszczki statyczne są to utrwalone zmarszczki mimiczne, które nie wygładzają się w trakcie rozciągania skóry tak jak raz zagięta kartka papieru nie udaje się rozprostować. Małe zmarszczki statyczne można jednak zniwelować poprzez używanie kremów regenerujących, a przede wszystkim przy pomocy kremów można również zapobiegać ich utrwaleniu.

Zmarszczki elastotyczne (strukturalne) są odmianą zmarszczek statycznych u osób z dużym uszkodzeniem skóry związanych z promieniowaniem ultrafioletowym. Są one głębokie, często o romboidalnym układzie i są one efektem bardzo dużego uszkodzenia włókien elastycznych. Zmarszczki te są nieodwracalne. Kolejnym typem są zmarszczki grawitacyjne, które wynikają z ogólnego starzenia się skóry i utraty elastyczności. Dochodzi do zmiany owalu twarzy i opadania tkanek. Wczesne dbanie o skórę i stosowanie odpowiednich kosmetyków może w znaczącym stopniu przyczynić się do opóźnienia procesów starzenia się skóry i zmniejszyć widoczność zmarszczek.

Kremy anti-aging możemy najogólniej podzielić na dwie grupy: kremy zawierające substancje uzupełniające brakujące składniku skóry oraz kremy zawierające składowe mające za zadanie pobudzać skórę i stymulować procesy regeneracji. Wiele nowoczesnych kosmetyków działa jednocześnie na obie te funkcje. Zmarszczki wokół oczu to problem wielu kobiet powyżej 30 roku życia. Te niewielkie, ale tak bardzo widoczne w tym miejscu linie natychmiast dodają lat i powodują, że spojrzenie traci blask. Kobiety nie lubią tych zmarszczek i są w stanie bardzo wiele zrobić, aby nie było ich widać. Nawilżanie i staranna pielęgnacja okolicy oczu to jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacji twarzy. Moment, w którym zmarszczki mimiczne przechodzą w zmarszczki statyczne można znacząco opóźnić i spowodować, że będą one płytsze i mniej widoczne.

Najnowszy produkt firmy Eveline Cosmetics Błyskawiczny Lifting SOS Na „Kurze łapki” to kosmetyk zapewniający ponadstandardową pielęgnację. Jest to produkt ukierunkowany zarówno na uzupełnianie niedoborów wynikających z obniżonej aktywności regeneracyjnej komórek skóry, jak również dostarczający tej okolicy brakujących składników. BioHyaluron Complex™ to nowoczesny składnik uzupełniający w skórze niedobory kwasu hialuronowego. Kawas hialuronowy jest nazywany „molekularną gąbką” ze względu na swoje właściwości wiążące wodę. Ma on szerokie zastosowanie w kosmetologii i jest niezastąpionym składnikiem kremów anti-aging. Bliska okolica oka wymaga jednak szczególnie silnego nawilżenia i dlatego do produktu dodano Pullulan. Jest to polisacharyd, co sprawia że jest środkiem bardzo silnie wiążącym wodę, zagęszczającym, jak również działającym przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Oligoceane™ to minerały wód termalnych, substancje bardzo doceniane w kosmetykach, które wprowadzają do skóry niezbędne sole mineralne i oligoelementy takie jak: miedz, cynk, kobalt, mangan. Dodatkowo działają one na skórę nawilżająco i wygładzająco. W recepturze kremu znalazł się także jeden z najnowocześniejszych składników stosowanych w kosmetologii PhytoCellTec™ czyli wyciąg z roślinnych komórek macierzystych, dzięki któremu komórki macierzyste skóry są stymulowane do odnowy i utrzymania swoich regenerujących skórę funkcji. Błyskawiczny Lifting SOS Na „Kurze Łapki” to produkt o podwójnym działaniu, bo działa zarówno doraźnie jak i długofalowo.

Bezpośrednio po aplikacji powoduje, że dzięki nowoczesnym składnikom nawilżającym i wygładzającym skóra od razu sprawia wrażenie wygładzonej i dobrze napiętej. Działanie innych składowych jest bardziej nastawione na zaplanowaną walkę z upływem czasu. Błyskawiczny Lifting SOS Na „Kurze łapki” to unikalny produkt wyróżniający się składem nastawionym głównie na poprawę wyglądu i regenerację skóry w okolicy oka. W sprzedaży jest bardzo wiele kosmetyków, które w pielęgnacji tego obszaru twarzy nastawiają się tylko na nawilżenie i poprawę mikrokrążenia. Błyskawiczny Lifting SOS Na „Kurze łapki” to krem, którego głównym zadaniem jest odmłodzenie tej okolicy i dlatego warto go zastosować.

Specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska

Komentarze

eve

7 lat temu

mam jak najlepsze zdanie o firmie Eveline, to jedna zmoich ulubionych firm, swietna jakosc i dobra cena to niewatpiliwie ich duzy atut oraz skutecznosc kremow

Zostaw komentarz