Kobiety częściej niż mężczyźni narzekają na ból pleców. Dlaczego ta przypadłość częściej dotyka panie? Jakie czynniki wywołują ból pleców?

Szacuje się, iż 8 na 10 osób czasem skarży się na ból pleców. Na tę dolegliwość częściej skarżą się kobiety. Takie czynniki jak ciąża, podnoszenie dziecka i dźwiganie reklamówek wypełnionych zakupami stanowią poważne obciążenie dla kręgosłupa. Nie bez znaczenia pozostaje pozycja, w jakiej pracujemy. Siedzący tryb życia nie służy kręgosłupowi.

Ból pleców – przyczyny

Diabeł tkwi w szczegółach, Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że sposób, w jaki schylamy się i niewłaściwie dobrana bielizna mogą odbić się negatywnie na kondycji kręgosłupa. Niektórzy naukowcy twierdzą, że istnieje korelacja między przeżyciami psychicznymi a bólem pleców. Mięśnie osób, które żyją w permanentnym stresie, są nieustannie napięte. W sytuacji, gdy taki stan utrzymuje się przez kilka tygodni, dochodzi do niedokrwienia mięśni podtrzymujących kręgosłup, co z kolei objawia się bólem.

Sprzątanie – obciążenie dla kręgosłupa

Naukowcy przeprowadzili badania, które pozwoliły wyciągnąć kilka interesujących wniosków. Wykazano, iż sprzątanie związane z pochylaniem się i podnoszeniem ciężkich rzeczy, stanowi 200-kilogramowe obciążenie dla kręgosłupa. Jednocześnie każda czynność, którą wykonujemy przy zgiętym kręgosłupie, wiąże się z powstaniem sił wypychających jądro miażdżyste z dysku. Ewolucja „wyposażyła” nas w pierścień włóknisty. Pełni on funkcję amortyzującą. Niestety, czasem ulega osłabieniu i wówczas powstaje miejscowe wybrzuszenie. Lekarze określają je mianem przepukliny uciskającej korzenie nerwów i wywołującej ból pleców.