Seks

Zalety edukacji seksualnej

Edukacja seksualna wciąż budzi spore kontrowersje. Jaką rolę pełnią tego typu zajęcia? Czy edukacja seksualna jest potrzebna w polskich szkołach?

Edukacja seksualna wciąż budzi spore kontrowersje. Jaką rolę pełnią tego typu zajęcia? Czy edukacja seksualna jest potrzebna w polskich szkołach?

Teoretycznie szkoły powinny organizować zajęcia poświęcone edukacji seksualnej. W rzeczywistości rodzice muszą wyrazić zgodę, aby ich pociecha mogła w nich uczestniczyć. Przeciwnicy zajęć poświęconych seksualności człowieka twierdzą, że tego typu lekcje zachęcają do rozpoczęcia współżycia. Jak jest w rzeczywistości?

Problem polskich szkół

Największym problemem polskich szkół jest brak nauczycieli, którzy potrafiliby przekazać wiedzą dotyczącą seksualności w sposób neutralny i wyważony. Niestety, wielu pedagogów nie posiada stosownego przygotowania i nie umie zachować obiektywizmu. Niektórzy nauczyciele czują się skrępowani, prowadząc zajęcia z zakresu edukacji seksualnej.

Edukacja seksualna – obiektywizm

Szkoły, które zatrudniają pedagogów dysponujących stosowną wiedzą i umiejętnościami, organizują zajęcia na wysokim poziomie. Wbrew obiegowej opinii, rolą nauczyciela nie jest zachęcanie do podjęcia współżycia, lecz przedstawienie suchych faktów.

Seks jako zakazany owoc

Niektórzy rodzice uważają, iż dzieci nie powinny rozmawiać o seksie, ponieważ takie wymiany zdań zachęcają do podjęcia współżycia. W rzeczywistości zakazany owoc najlepiej smakuje. Osoby, które dysponują nikłą wiedzą nt. seksu, pragną zgłębić jego tajniki, przeglądając strony internetowe. Niestety, w sieci aż roi się od filmów pornograficznych, które nie odzwierciedlają rzeczywistości. Rodzice, którzy nie chcą, aby ich dzieci wiedzę dotyczącą seksu czerpały z filmów erotycznych, powinni zapisać swoje pociechy na stosowne zajęcia.

Antykoncepcja

Nauczyciel przedstawi młodzieży wszystkie metody antykoncepcji, wskazując na ich wady i zalety. Dobry pedagog nie powinien zachęcać do żadnej z nich. Przeprowadzone badania wskazują, iż młodzież często dysponuje szczątkową wiedzą nt. antykoncepcji. Listy, które napływają do organizacji pozarządowych są przerażające. Wielu problemów można by uniknąć, gdyby w polskich szkołach przeprowadzano zajęcia z zakresu edukacji seksualnej.

Choroby przenoszone drogą płciową

Młodzi ludzie obawiają się, iż seks zakończy się niechcianą ciążą, tymczasem konsekwencje mogą być poważniejsze. Dziecko zawsze można wychować z pomocą rodziców. Młodzież często zapomina, iż podczas przypadkowego seksu bez zabezpieczeń można zarazić się wirusem HIV. Dobry pedagog powinien poruszyć ten temat na zajęciach.

Cykl menstruacyjny

Na zajęciach poświęconych edukacji seksualnej młodzież nie tylko zgłębia tajniki antykoncepcji, ale przede wszystkim uczy się, w jaki sposób funkcjonuje ich organizm. W niektórych domach cykl menstruacyjny jest tematem tabu. Małym dzieciom wmawia się, iż podpaska służy do tamowania krwotoku z palca itp. Na lekcjach biologii nauczyciel stara się zrealizować program, toteż nie może poświęcić zbyt wiele uwagi cyklowi menstruacyjnemu.

Warto pamiętać, iż rzetelna edukacja seksualna zdejmuje z barków rodziców ogromny ciężar. Wielu z nich nie chce i nie potrafi rozmawiać z pociechą nt. menstruacji, antykoncepcji itp. Nie bez znaczenia pozostaje dobór słów i gestykulacja. Dzieci, których rodzice czerwienią się, opowiadając o prezerwatywie, często wyrastają w przekonaniu, iż seks jest czymś brudnym i wstydliwym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *