Pierwszy dzień bez papierosa za Tobą. Jesteś zmotywowana i masz silne postanowienie zerwania z nałogiem. Dobrze się do tego kroku przygotowałaś. Jesteś silna psychicznie oraz podporządkowałaś swoje otoczenie. Teraz czeka Cię najtrudniejsze – opanowanie metod, dzięki którym nie sięgniesz więcej po papierosa.

Co powie lekarz?

Lekarz będzie namawiał Cię do wypróbowania naturalnych sposobów na rzucenie palenia. Są zdrowsze i nie zatruwają organizmu nikotyną i substancjami pomocniczymi, jak w przypadku terapii farmakologicznej. Leki, które działają na centralny układ nerwowy, zmniejszając pragnienie sięgnięcia po papierosa, są stosowane tylko w przypadku osób, które nie potrafią zerwać z nałogiem za pomocą naturalnych środków. Zawsze możesz sięgnąć po popularne gumy do żucia lub plastry z nikotyną, lecz miej na uwadze, że można je stosować tylko przez kilka tygodni.

Istnieją też terapie alternatywne, takie jak akupunktura lub ziołolecznictwo, ale nie udowodniono naukowo skuteczności ich działania. Można za to wypróbować je jako dodatek do zwykłych metod rzucania palenia.

Sposoby i sztuczki

Podczas rzucania palenia najważniejsze jest, aby bardziej o siebie dbać. Głód nikotynowy często przeradza się w głód jedzenia, wtedy często sięgasz po słodycze i inne wysokokaloryczne potrawy.

Warto mieć pod ręką zdrową, niewielką przekąskę – pestki dyni, marchew, suszone i świeże owoce, pić dużo wody i niskosłodzonych soków owocowych. Ręce powinny być cały czas czymś zajęte, aby wyeliminować odruch sięgania po papierosa. Może to być długopis, rurka, wykałaczka albo atrapa papierosa.