Depresja jest chorobą duszy i ciała, która odbiera radość życia oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Z tą przypadłością częściej borykają się kobiety, ale dotyka ona również mężczyzn.
Paradoksalnie panie rzadziej decydują się na ostateczne rozwiązania. Przed próbą samobójczą powstrzymują je zobowiązania. Kobiety czują się odpowiedzialne za rodzinę, znajomych i projekty, którymi zajmują się w firmie. Gdy życie traci barwy, działają jak automat, nie zwracając przy tym uwagi na swoje samopoczucie. Panie czują się niezastąpione i to przekonanie spycha na boczny tor myśli samobójcze. Jak można odebrać sobie życie, gdy dziecko potrzebuje pomocy przy odrabianiu lekcji? Kto ugotowałby obiad mężowi i wyprowadził psa na wieczorny spacer? Ze względu na obowiązki kobiety unikają ostatecznych rozwiązań, jednocześnie wszechobecna presja odbiera im radość życia.
Depresja – choroba przeżywana w ciszy
Depresja mężczyzn często przebiega po cichu i przybiera inny wymiar. Panowie, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne, rzadko skarżą się na swój los. Skrytość mężczyzn utrudnia rozpoznanie depresji. W naszej kulturze przyjęło się, że głowa rodziny nie powinna okazywać słabości. Mąż, który przyznaje się do problemów, przynosi wstyd swoim walecznym przodkom. Od partnera oczekujemy wsparcia, stabilizacji i zapewnienia bezpieczeństwa finansowego. Jeśli mężczyzna nie radzi sobie na polu zawodowym, nierzadko uchodzi za mięczaka. Panowie zostali wychowani w w przeświadczeniu, iż nie należy okazywać emocji. Łzy i strach uchodzą za domenę kobiet. Wzorce zaszczepione w domu rodzinnym w dorosłym życiu nierzadko okazują się kamieniem węgielnym, który ciągnie mężczyznę na dno.
Panowie często wpadają w pułapki, które nieświadomie zastawili ich rodzice. Ojciec, który nie tolerował płaczu, miał dobre intencje. Wierzył, że krytykując pewne postawy, wychowa dziecko na człowieka silnego i zaradnego. Niezłomny charakter miał ułatwić mu start w dorosłe życie. Osoby, które nie boją się wyzwań i wytrwale zmierzają do celu, częściej odnoszą sukcesy. Odwaga stanowi niezwykle cenny kapitał, który procentuje awansami i wysokimi zarobkami. Niestety, wychowywanie syna na Herkulesa niesie ze sobą poważne zagrożenie. Dziecko, któremu nie wolno było okazywać emocji, w dorosłym życiu nie potrafi prosić o pomoc. Kobiety znajdują się w lepszej sytuacji, ponieważ nikt nie zwalczał w nich naturalnych zachowań, które stanowią bufor dla psychiki. Gdy pojawiają się problemy, panie często telefonują do przyjaciółki, mamy czy znajomej ze studiów. Dzieląc się swoimi obawami z innymi ludźmi, częściowo pozbywamy się negatywnych emocji i niespodziewanie znajdujemy rozwiązania.