Na początku objawia się jedynie rumieńcem i często jest lekceważony. Następnie w środkowej części twarzy pojawiają się grudki i krostki. Zwykle dopiero wtedy szukamy pomocy u dermatologa. Trądzik różowaty – przewlekła choroba osób dojrzałych, mająca wiele przyczyn. Jak pielęgnować skórę podczas zmagania się z tą chorobą?
Trądzik różowaty to zmora wielu dojrzałych kobiet, bo to one są bardziej narażone na jego pojawienie się niż mężczyźni. To zapalna i przewlekła choroba skóry twarzy, która wyróżnia się nieestetycznymi objawami – czerwienieniem na buzi, pojawianiem się pajączków oraz krostek. Te nieprzyjemne symptomy choroby mogą okresowo pojawiać się i zanikać, ale problem z trądzikiem jest poważny i nie należy go lekceważyć.
Trądzik różowaty – przyczyny
Ta nieprzyjemna choroba jest prawdopodobnie uwarunkowana genetycznie. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się trądziku mogą być kłopoty z przewodem pokarmowym oraz skłonność do czerwienienia się pod wpływem wysiłku fizycznego czy w sytuacjach stresujących. Zaostrzenie zmian skórnych następuje pod wpływem ekspozycji na słońce czy silnego pobudzenia emocjonalnego. Istotny jest także nasz styl życia: suplementacja witamin B6 i B12, stosowanie leków mających obniżyć cholesterol, zmagania z chorobami tarczycy, pływanie w basenach z chlorowaną wodą, a nawet ciężkostrawna dieta mogą wpłynąć na zaostrzenie objawów choroby.
Rumień, krostki i inne objawy
Już u młodych osób przejawia się skłonność do zachorowania na trądzik różowaty. Gdy są w wieku 20-30 lat często pojawia się u nich rumień, który z czasem może się utrwalić. Choroba zaostrza swój przebieg, przekształcając się w jedną z czterech postaci trądziku. Postać rumieniowo-teleangiektatyczna charakteryzuje się powstaniem rumienia na środku twarzy oraz pojawieniem się na twarzy tak zwanych pajączków. Cięższą postacią jest forma grudkowo-krostkowa, gdzie poza rumieniem rozwijają się nieestetyczne grudki i krostki. W postaci guzowatej dochodzą do tego także też guzy, pogrubienia skóry twarzy oraz obrzęk, co czyni powierzchnię twarzy nierówną. Lekarze wyróżniają także postać oczną trądziku, która atakuje spojówki i powieki, skutkując bólem i świądem oczu. Przy występowaniu każdej postaci choroby następują po sobie okresy wyciszenia i zaostrzenia objawów, jednak nawroty skutkują coraz większym uszkodzeniem skóry. Należy dbać więc o odpowiednie leczenie i pielęgnację pod okiem specjalisty.
Leczenie trądziku różowatego
Niestety, leczenie trądziku różowatego nie należy do najłatwiejszych, gdyż choroba jest przewlekła i trudna do zwalczenia. Na trądzik różowaty dermatolodzy zalecają leki poprawiające krążenie oraz preparaty przeciwzapalne i bakteriobójcze. Przydatna jest także suplementacja witamin B2, B3, K i kwasu askorbinowego. W niektórych, bardzo nasilonych postaciach choroby zalecana jest interwencja chirurgiczna – pomóc może zamykanie naczyń czy leczenie laserowe. W przypadku trądziku różowatego trudno mówić o całkowitym wyleczeniu, choć pomocna bywa dermatologia estetyczna. Lekarze zwracają uwagę na konieczność zachowywania zdrowego stylu życia przez osoby chore, aby uniknąć nieprzyjemnych nawrotów choroby.
Zdrowy styl życia drogą do wyleczenia
Osoba, którą dotknął problem trądziku, musi ciągle uważać na swój styl życia. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, chodzenia do sauny, podmuchów zbyt zimnego lub gorącego powietrza oraz stresujących sytuacji. Zwalczanie trądziku za pomocą diety jest też istotne – należy wykluczyć gorące i pikantne posiłki, ograniczyć produkty z glutenem oraz odstawić wszelkie napoje alkoholowe. Pielęgnacja cery trądzikowej polega na stosowaniu delikatnych kremów nawilżających, przeciwzapalnych i łagodzących. Kosmetyki dla osób chorych nie mogą zawierać mentolu, kamfory, olejków eterycznych, sztucznych aromatów czy alkoholu. Należy stosować kremy, które nie zatykają porów, z wysokim filtrem UV, aby chronić zmęczoną trądzikiem skórą przed nadmiernym nasłonecznieniem. Należy unikać syntetycznych mydeł i detergentów, ponieważ mają drażniące i wysuszające działanie, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Odpowiednia pielęgnacja chorej skóry oraz dbałość o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, może bardzo zniwelować skutki tej podstępnej choroby.
Karolina Solga