Seks

Jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne?

jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne zrewolucjonizowały życie milionów kobiet. Dzięki nim panie odzyskały kontrolę nad swoją płodnością i mogą czerpać radość z seksu bez obaw. Odpowiednio stosowana antykoncepcja hormonalna  chroni kobiety przed niechcianą ciążą.  U nas dowiesz się, jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne i zwiększają ryzyko zapłodnienia.

Niektóre leki nie tylko mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, ale też wchodzić z nimi w interakcje, których efektem są niepożądane objawy  – nieregularne miesiączki, bóle w podbrzuszu, zawroty głowy.  Jeśli zabezpieczasz się, przyjmując pigułki, poinformuj o tym lekarza przed wypisaniem recepty. Niektóry medykamenty, w tym takie, które sprawiają wrażenie niewinnych, mogą bowiem osłabiać tabletki antykoncepcyjne.  Podczas ich przyjmowania należy stosować podwójne zabezpieczenie i oprócz przyjmowania pigułek korzystać dodatkowo z prezerwatyw.  Lekarz dysponując wiedzą o przyjmowanych przez pacjentkę tabletkach antykoncepcyjnych, może też dobrać takie leki, aby nie wchodziły one w interakcje z hormonami.  Zasada informowania specjalisty o zażywanych medykamentach powinna działać w obie strony.  Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki np. na cukrzycę, poinformuj o tym ginekologa. Być może osłabiają one działanie tabletek antykoncepcyjnych, a ty nie chcesz przecież zajść w nieplanowaną ciążę.

Jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne?

W niniejszym artykule przybliżamy tylko niektóre leki, które osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj, że brak jakiegoś medykamentu na naszej liście nie oznacza, że możesz go stosować bez obaw o interakcję z hormonami.  Dla własnego bezpieczeństwa bezwzględnie przestrzegaj zasady informowania specjalisty o wszystkich stosowanych medykamentach i suplementach diety.  Tak, te ostatnie czasem też osłabiają tabletki antykoncepcyjne.

Wśród leków, które osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych wymienia się antybiotyki, leki antywirusowe, antydepresanty, leki przeciwgrzybicze oraz środki przeciwbólowe przyjmowane w nadmiarze. Tak, nawet niewinne tabletki z ibuprofenem, które każdy może nabyć w kiosku na swoim osiedlu, mogą znosić działanie antykoncepcyjne przyjmowanych przez ciebie pigułek.

antybiotyki a antykoncepcja

Interakcje antybiotyków z tabletkami antykoncepcyjnymi 

Antybiotyki to leki, które osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Takie działanie wykazują wszystkie tego typu medykamenty, przy czym w zależności od rodzaju substancji czynnej stopień nasilenia interakcji wykazuje pewne różnice.  Wśród antybiotyków, które w największym stopniu znoszą działanie antykoncepcyjne pigułek, wymienia się: amoksycylinę, tetracyklinę i rifampicynę.  W związku z tym należy uczulić lekarza na fakt, iż stosuje się doustną antykoncepcję hormonalną. Amoksycylina to antybiotyk, który stosuje się przy infekcjach bakteryjnych dróg oddechowych, moczowych, ucha środkowego oraz migdałków podniebiennych.  Z kolei tetracykliny podaje się osobom, które zmagają się z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry. Przyjmowanie rimfapicyny zaleca się pacjentom chorym na gruźlicę oraz borykającym się z poważnymi zakażeniami wywołanymi przez gronkowce (bakterie z rodzaju Staphylococcus).

Szczególnie niewskazane jest przyjmowanie antybiotyków podczas owulacji, czyli ok. 14 dnia cyklu. Jeśli z powodu infekcji musisz sięgać po te leki, pamiętaj o stosowaniu podwójnego zabezpieczenia. Warto pomyśleć o użyciu prezerwatywy lub środków plemnikobójczych.  Niestety, doustne przyjmowanie antybiotyków osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych i tym samym zwiększa ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.

Paracetamol a pigułki antykoncepcyjne

Paracetamol to lek przeciwbólowy, po który chętnie sięgamy przy pierwszych objawach przeziębienia. Wtedy też wiele z nas go nadużywa w nadziei, że w ten sposób zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji. Niestety, paracetamol stosowany w nadmiarze osłabia działanie antykoncepcyjne stosowanych pigułek. Ponadto należy pamiętać, iż związek ten wchodzi w skład różnego rodzaju preparatów, w tym proszków, które po rozpuszczeniu w wodzie podaje się osobom, które skarżą się na objawy grypy. W związku z tym dokładnie czytaj skład leków i wyrobów medycznych, które zażywasz. W przypadku środków dostępnych bez recepty warto poinformować farmaceutę o przyjmowanych tabletkach antykoncepcyjnych. Pomoże on zapobiec niepożądanym interakcjom.

Inne leki, które osłabiają tabletki antykoncepcyjne

Jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne? Wiemy już, że takie działanie wykazują antybiotyki i paracetamol.  Działanie antykoncepcyjne przyjmowanych pigułek znoszą też leki antydepresyjne oraz środki poprawiające nastrój, które są dostępne bez recepty.  Potencjalne zagrożenie niosą ze sobą też herbaty i preparaty ziołowe zawierające dziurawiec. Składniki zawarte w tej roślinie zielarskiej wzmagają perystaltykę jelit i tym samym utrudniają wchłanianie hormonów do krwi.  Uważać należy także na leki przeciwgrzybicze, a szczególnie na te, które zawierają gryzeofulwinę. Specjaliści zalecają, aby osoby zwalczające infekcje grzybicze korzystały z dodatkowych metod antykoncepcyjnych. W ich przypadku bowiem ochrona, jaką zapewniają tabletki antykoncepcyjne, może okazać się niewystarczająca.

Lidia Kowalczuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *