raz zapalny piersi

Nowotwory piersi to największy problem onkologiczny w krajach rozwiniętych. Choroba dotyka najczęściej panie po 50. roku życia. W ciągu ostatnich trzech dekad liczba zachorowań na raka piersi u mieszkanek Unii Europejskiej wzrosła ponad dwukrotnie. Z tego powodu kobietom w wieku okołomenopauzalnym zaleca się regularne samobadania palpacyjne oraz wykonywanie USG piersi oraz mammografii. Najwcześniejszym objawem większości nowotworów piersi jest wyczuwalny guzek. Niestety, niektóre typy raka objawiają się bardziej nietypowo. Należy do nich rak zapalny piersi.

Rak zapalny piersi to rzadki, ale bardzo agresywny nowotwór sutka o niepomyślnym rokowaniu. Pierś nim objęta jest tkliwa, powiększona i obrzęknięta. Może być nienaturalnie ciepła lub zaczerwieniona. Leczenie tego nowotworu opiera się na kilku skojarzonych terapiach: chemioterapii, operacji chirurgicznej oraz radioterapii. Jak rozpoznać ten typ raka piersi?

Rak zapalny piersi – czym jest?

Rak zapalny sutka, nazywany w skrócie od angielskiej nazwy IBC, jest rzadkim i agresywnym typem nowotworu gruczołu piersiowego. W jego przebiegu komórki rakowe z przewodów mlecznych czopują naczynia chłonne, wywołując zaczerwienienie i obrzęk. IBC zazwyczaj pojawia się u pań w okolicach 60. roku życia, szczególnie tych borykających się z otyłością. Stanowi około 1-5% wszystkich odmian nowotworów piersi. Ma dużą skłonność do dawania przerzutów do węzłów chłonnych i odległych narządów. Co więcej, rozwija się bardzo gwałtownie, przez co rokowania są wyjątkowo niekorzystne. Choć nazwa raka zapalnego sutka sugeruje występowanie w obrębie nowotworu stanu zapalnego, w praktyce jest on nieznaczny. Choroba zwykle rozpoznawana jest już w zaawansowanym stadium, co utrudnia skuteczne leczenie.

Objawy raka zapalnego sutka

Rak zapalny sutka daje bardzo niespecyficzne objawy, które można pomylić z ropniem piersi. Zajęta przez nowotwór pierś jest zaczerwieniona i bardzo nabrzmiała. W ciągu kilku miesięcy guz gwałtowanie się rozrasta, przez co pierś może się znacznie powiększyć. Staje się tkliwa, a jej skóra jest gorąca i staje się zgrubiała i ciemnopomarańczowa. Wynika to z gromadzenia się nadmiernej ilości chłonki w jej obrębie. Węzły chłonne sąsiadujące z zajętą piersią są powiększone, a jej brodawka jest wciągnięta. Co nietypowe, często w przypadku tego nowotworu brak jest wyczuwalnego guza. IBC często daje przerzuty do odległych narządów, wywołując objawy specyficzne dla nowych lokalizacji nowotworu.

Rak zapalny piersi – diagnostyka

Objawy raka zapalnego piersi są niecharakterystyczne i przywodzą na myśl raczej stan zapalny niż nowotwór. W badaniu palpacyjnym nie wyczuwa się guza, a gęsta tkankowa struktura piersi utrudnia rozpoznanie ogniska nowotworowego w czasie mammografii. Symptomem wskazującym na to, że przykre objawy są wynikiem złośliwych zmian rakowych, jest dynamiczny rozwój zaczerwienienia i obrzmienia piersi. Choroba rozwija się bardzo szybko, a jej objawy nasilają się znacznie w czasie krótszym niż 6 miesięcy. Rumień obejmuje zwykle ponad 1/3 powierzchni piersi. Aby ostatecznie potwierdzić nowotwór, wykonuje się biopsję, mammografię oraz USG piersi i okolicznych węzłów chłonnych. Przydatna jest również tomografia komputerowa, która ma na celu ustalenie obecności przerzutów w innych narządach.

Leczenie raka zapalnego piersi

leczenie raka piersi

Leczenie raka zapalnego piersi wymaga połączenia wielu różnych metod terapeutycznych. W pierwszej kolejności pacjentka jest poddawana chemioterapii neoadjuwantowej. Ma ona na celu zmniejszenie ogniska nowotworowego, aby można było usunąć je chirurgicznie. Składa się ona z minimalnie sześciu cykli chemioterapii rozłożonych w czasie 4-6 miesięcy. Jeśli badanie immunohistochemiczne ujawniło obecność na komórkach nowotworowych receptorów hormonalnych, możliwe jest zastosowanie terapii lekami hormonalnymi, które wybiórczo działają na raka poprzez te receptory. Następnym krokiem w leczeniu jest operacja. W jej trakcie usuwana jest cała zajęta pierś oraz pachowe węzły chłonne. Po mastektomii wykonywana jest radioterapia pooperacyjna, której celem jest zniszczenie wszelkich pozostałych komórek nowotworowych.

Rak zapalny piersi – jakie są jego rokowania?

Rak zapalny piersi rozwija się gwałtownie i jest bardzo agresywny. Rokowania co do jego przebiegu zależą od wielu czynników: lokalizacji nowotworu, stopnia jego zaawansowania czy wieku pacjentki. Istotne są również inne choroby, na które cierpi kobieta, oraz reakcja samego raka na zastosowane leczenie. Gdy choroba jest rozpoznana zbyt późno i nadal postępuje mimo leczenia, stosowane jest leczenie paliatywne. Ma ono na celu maksymalną poprawę jakości życia pacjentek. Rokowanie raka zapalnego piersi jest gorsze niż w przypadku innych typów nowotworu sutka. Jednak choroba ta może być również skutecznie wyleczona. Jej przebieg zależy od indywidualnych cech chorych kobiet, dlatego konieczne jest poddanie się leczeniu w placówce onkologicznej.

Karolina Solga